Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Problematika doporučených denních dávek (= referenčních hodnot příjmu) je trochu nešťastná, protože je vztahována ke zprůměrované populaci, čímž odsouvá bokem požadavky jedince jako metabolické individuality. Výsledkem v praxi jsou pak situace, kdy každá studie prokazuje trochu něco jiného a tyto rozpory jsou ve svém významu navíc zvětšovány odlišnými interpretacemi. U takových studií je třeba navíc rozlišovat i situace, kdy se hodnotí přesně definovaný příjem dané látky (což je možné realizovat pouze skrze užívání doplňků stravy), nebo se sleduje podíl živin ve stravě, kde není možné definovat konkrétní hodnoty, protože nikdy nevíme, jaké množství sledované látky se v potravinách nachází (vždy můžeme hodnotit pouze nějaký průměr, který je navíc silně orientační).
U vitamínu A osobně nevidím problém v jeho předávkování ve smyslu negativních dopadů na zdraví (takové situace jsou poměrně vzácné a prakticky téměř vždy se vztahují k nevhodné manipulaci s doplňky stravy), jeho vyšší dávky v průběhu těhotenství se ale zřejmě podílejí na růstu plodu (rodí se větší děti, což je z pochopitelných důvodů zdrojem porodních komplikací). I tuto informaci ale můžeme rozporovat, protože se ukazuje, že za tímto dopadem mohou stát i vyšší dávky ostatních mikroživin, což je obecně problém užívání především multivitamínů. Faktem je, že v posledních dvou dekádách se výrobci suplementů řídí nařízením legislativy, která je přesvědčena, že vyšší dávky vitamínu A v průběhu těhotenství jsou rizikové, a toto zakotvila do zdravotních tvrzení, která u doplňků stravy mohou/musí být prezentována.
Z hlediska principů vývoje je jasné, že se budou průběžně objevovat názory postavené na nových studiích, obecně ale platí, že na legislativní úrovni vždy trvá delší dobu, než dojde k jakékoli (výraznější) změně - obzvlášť jedná-li se o situace, které mají spojitost se zdravím populace.
Do tuku zvířat se nejčastěji ukládají rezidua antibiotik, derivátů ropného průmyslu, toxické prvky...tomuto se není možné vyhnout, na stranu druhou je zbytečné si s tímto dělat starosti, protože v doplňkové výživě je nastavený poměrně přísný systém kontrol kvality používaných surovin (málokdy se stane, že nějaká šarže kontaminovaných produktů "proklouzne", a pokud už k tomu dojde a zjistí se to, má to za následek výrazně negativní reklamu pro výrobce).
U doplňků stravy s rybím tukem kvalitu jako spotřebitel nezhodnotíte, protože výrobce má zákonnou povinnost při schválení daného produktu pro prodej doložit Státnímu zdravotnímu ústavu mikrobiologickou analýzu, neexistuje ale garance, že všechny šarže daného produktu takto kontroluje. Ve výsledku tak sice systém kvality nějak nastavený je a má svoje pravidla, na stranu druhou se jedná pořád pouze o systém, který je možné občas obejít.
Jedním ze zajímavých ukazatelů kvality rybího tuku je snaha výrobce deklarovat původ ryb, často se jako ekologicky čisté oblasti prezentují hlubokovodní prostředí Atlantiku, i když i to je v dnešní době z důvodu zamoření oceánů plasty silně relativní...
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.