Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Redukční dieta

Redukční dieta je stravovací plán, který je navržen tak, aby pomohl jedinci snížit tělesnou hmotnost. Tento typ diety obvykle zahrnuje snížení příjmu kalorií a zvýšení fyzické aktivity. Cílem je vytvořit energetický deficit, kdy tělo spaluje více kalorií, než kolik jich přijímá, což vede k postupnému úbytku tělesné hmotnosti. Redukční dieta by měla být vyvážená a pestrá, aby tělo dostávalo všechny potřebné živiny a vitamíny.

Z hlediska zdraví a výživy je důležité, aby redukční dieta byla prováděna pod dohledem odborníka, jako je dietolog nebo nutriční terapeut. To je proto, aby se zabránilo potenciálním zdravotním rizikům spojeným s nedostatkem důležitých živin. Redukční dieta by měla obsahovat dostatek bílkovin pro udržení svalové hmoty, dostatek vlákniny pro podporu trávení a omezený příjem tuků a cukrů. Je také důležité dodržovat dostatečný příjem tekutin.

Dobrý den pane Jelínku,
chápu dobře, že dietou je steatóza léčitelná? A když člověk začne hubnout, tak využívá tuk z jater jako zdroj energie?
Děkuji

Steatóza jater je nejen léčitelná, ale i vyléčitelná. Základem úspěchu je správně nastavená dieta a dostatek investovaného času nezbytného pro to, aby se úprava systému stravování měla možnost projevit. Přebytečný tuk z jater je pořád zásobním tukem, tzn. využije se jako zdroj energie.

Dobrý den,
kde je hranice mezi redukční dietu a trvalým způsobem stravování? Pokud ženy, často ve věku od cca 40-50 let bojují s několika kily navíc, může se jednat třeba o 2-5 kilo, ne o silnou nadváhu. Snaží se redukovat například tuk ukládající se často v oblasti břicha. Je na místě nastoupit na redukční režim? Nebo již trvale omezovat příjem sacharidů i v případě vysokosacharidového způsobu stravování?
Moc děkuji.

V takových situacích záleží na tom, jak definujete redukční režim. Ten můžete vnímat jako kaloricky restriktivní, tzn. přístup postavit na nastavení záporné energetické bilance po omezenou dobu a manipulace s energetickými substráty (sacharidy, tuky), čímž se budete snažit skrze čísla řídit chování metaboismu.
Současně ale můžete "jen" upravit jídelníček ve smyslu preference kvalitních (průmyslově nezprocesovaných) potravin, kontroly glykemických hodnot stravy, zajištění dostatku bílkovin a zvýšeného příjmu vlákniny a respektování pravidel střídmosti. Metabolismus se v dané situaci bude přizpůsobovat novým podmínkám a začne reagovat postupným vracením se ke svojí (geneticky predisponované) přirozené hmotnosti.
Vzhledem k tomu, že každému vyhovuje jiný přístup, si netroufnu říct, která z těchto dvou základních cest je tzv. lepší či výhodnější, fungují ale obě.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi