Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Rakovina

Rakovina je skupina nemocí charakterizovaných nekontrolovaným růstem a šířením abnormálních buněk. Existuje mnoho typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, plic, prostaty, tlustého střeva a kůže. Rakovina může postihnout každou část těla a může mít mnoho příčin, včetně genetických faktorů, životního stylu, expozice určitým chemikáliím a dalších faktorů.

Výživa hraje klíčovou roli v prevenci a léčbě rakoviny. Některé potraviny, jako jsou ovoce a zelenina, obsahují antioxidanty, které mohou pomoci chránit tělo před poškozením buněk, které může vést k rakovině. Naopak, některé potraviny a nápoje, jako je zpracované maso a alkohol, byly spojeny s vyšším rizikem vzniku některých typů rakoviny. Kromě toho, obezita je také silným rizikovým faktorem pro několik typů rakoviny, takže udržování zdravé tělesné hmotnosti prostřednictvím vyvážené stravy a pravidelného cvičení je důležité pro prevenci rakoviny.

Dobrý den. U onkologických pacientů ketogenní dieta není vhodná, jak píšete. Může tento typ stravování přispět ke vzniku nebo rozvoji rakoviny u lidí, kteří o ní nevědí nebo mají zvýšenou genetickou predispozici, kvůli zvýšenému příjmu živočisných potravin? Vycházím z informací, které jsou uvedeny v knize Čínská studie, která tvrdí, že zvýšené množství živočišných bílkovin zvyšuje riziko rakoviny a dalších civilizačních chorob. Nebo naopak může mít i léčivé účinky, jak tvrdí někteří její zastánci – mizí alergie, exzémy… Děkuji.

Toto je poměrně specifická situace, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Ketogenní diety jsou výživovým extrémem, navíc ne úplně dobře prozkoumaným. To znamená, že přesně nevíme, jak se organismus v rámci tohoto způsopbu stravování bude chovat v jednotlivých situacích. Na obecné úrovni platí, že přebytek bílkovin, obzvlášť živočišných, skutečně zvyšuje riziko vzniku a rozvoje některých zhoubných onemocnění. U správně koncipované ketodiety by k takové situaci ale dojít nemělo, protože tato je postavena na velmi nízkém příjmu bílkovin.
Není tak prokázáno, že by ketogenní dieta sama o sobě přispívala ke vzniku nebo rozvoji rakoviny u ZDRAVÝCH jedinců. Na stranu druhou některé studie ukazují, že vysoký příjem živočišných tuků může být spojen se zvýšeným rizikem vzniku některých typů rakoviny (prsu nebo tlustého střeva).
Zdravotně prospěšný dopad ketodiety mít mohou, ale jen v některých situacích, navíc není možné tento účinek paušalizovat. Buď proto s těmito experimenty opatrní, dvojnásob to platí u onkologických onemocnění.

Dobrý den, pane Jelínku,
má smysl užívat melatonin, když ženě zjistí, že má rakovinu prsu? A bude následovat léčba? Mohl by melatonin nějak ovlivnit případnou léčbu?
Děkuji

To je "dobrá" otázka. Obecně se prezentuje, že s melatoninem - jako každou jinou hormonální látkou - by se mělo nakládat opatrně. U tohoto hormonu nejsou prokázány prakticky žádné vedlejší účinky, navíc se vedle schopnosti harmonizovat spánkové biorytmy (což zásadním způsobem přispívá k regeneraci) prezentuje jako silný antioxidant. Z této pozice se tak jeho užívání jeví jako bezpečné.
Jelikož se ale jedná o hormon, který zasahuje do procesů v těle, může se ovlivňovat s dalšími léky, takže je potřeba určité opatrnosti. Ideální je konzultovat suplementaci s ošetřujicím onkologem, kde si ale nejsem jistý, zda řekne cokoli konkrétního. Oborná literatura uvádí u melatoninu onkostatické účinky, což je bezpochyby skvělá informace, není ale k dispozici dostatek studií pro situace, na kterou se ptáte.
Faktem je, že onkoléčba vykazuje celou řadu vedlejších nežádoucích účinků, mezi které patří i poruchy spánku, v tomto směru bych viděl užívání melatoninu jako přínosné.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi