Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den, pane Jelínku,
má smysl užívat melatonin, když ženě zjistí, že má rakovinu prsu? A bude následovat léčba? Mohl by melatonin nějak ovlivnit případnou léčbu?
Děkuji

To je "dobrá" otázka. Obecně se prezentuje, že s melatoninem - jako každou jinou hormonální látkou - by se mělo nakládat opatrně. U tohoto hormonu nejsou prokázány prakticky žádné vedlejší účinky, navíc se vedle schopnosti harmonizovat spánkové biorytmy (což zásadním způsobem přispívá k regeneraci) prezentuje jako silný antioxidant. Z této pozice se tak jeho užívání jeví jako bezpečné.
Jelikož se ale jedná o hormon, který zasahuje do procesů v těle, může se ovlivňovat s dalšími léky, takže je potřeba určité opatrnosti. Ideální je konzultovat suplementaci s ošetřujicím onkologem, kde si ale nejsem jistý, zda řekne cokoli konkrétního. Oborná literatura uvádí u melatoninu onkostatické účinky, což je bezpochyby skvělá informace, není ale k dispozici dostatek studií pro situace, na kterou se ptáte.
Faktem je, že onkoléčba vykazuje celou řadu vedlejších nežádoucích účinků, mezi které patří i poruchy spánku, v tomto směru bych viděl užívání melatoninu jako přínosné.

Témata:  Hubnutí   Rakovina 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi