Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Puriny

Puriny jsou organické sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách, ale také jsou produkovány naším tělem. Jsou důležité pro naše zdraví, protože se podílejí na tvorbě DNA a RNA, regulují energetický metabolismus a jsou součástí některých důležitých molekul, jako je ATP (adenosintrifosfát), který je hlavním zdrojem energie pro naše buňky.

Nicméně, nadměrný příjem purinů může vést k zdravotním problémům, jako je hyperurikémie a dnavá artritida. To je způsobeno tím, že puriny se v těle přeměňují na kyselinu močovou a pokud je její hladina v krvi příliš vysoká, může se začít ukládat v kloubech a tkáních a způsobovat záněty. Proto lidé s dnavou artritidou nebo ti, kteří mají vysokou hladinu kyseliny močové, by měli omezit konzumaci potravin bohatých na puriny, jako jsou červené maso, mořské plody nebo alkohol.

Dobrý večer, pane Jelínku,
domívala jsem se, že lidé trpící dnou se mají zaměřit na potraviny s nízkým obsahem purinů a neměli by jíst luštěniny. Docela náhodou jsem na Internetu narazila na jídelníček, který na večeři nabízel fazole. To jsem nečekala.
Jaký je Váš názor na fazole v souvislosti s puriny?

Na stav dny má vliv celá řada faktorů, obsah purinů ve stravě je jen jedním z nich. Má sice svůj význam jejich množství ve stravě korigovat, ukazuje se ale, že koncepce jídelníčku postavená jen na sledování jednoho čísla situaci nijak zásadně neřeší. Obecně se prezentuje seznam potravin bohatých na puriny, kterým je vhodné se při léčbě dny vyhýbat. Neznamená to ale, že tyto potraviny jsou úplně zapovězené, tzn. např. menší množství luštěnin se v jídelníčku může objevit, aniž by tím metabolismu trpěl. Navíc je třeba se vždy dívat na celou koncepci, jeden recept ještě nemusí znamenat problém.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi