Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Proteinový nápoj

Proteinový nápoj je doplněk stravy, který je bohatý na proteiny, základní stavební bloky těla. Proteiny jsou nezbytné pro růst a opravu tkání, výrobu enzymů a hormonů a udržení zdravého imunitního systému. Proteinové nápoje jsou často používány sportovci a lidmi, kteří se snaží zvýšit svůj příjem bílkovin, zlepšit výkon nebo podpořit růst svalů.

Z hlediska výživy jsou proteinové nápoje velmi efektivní. Poskytují rychlý a snadný způsob, jak zvýšit příjem bílkovin, aniž byste museli jíst velké množství jídla. Mnoho proteinových nápojů také obsahuje další živiny, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina. Nicméně, je důležité si uvědomit, že proteinové nápoje by neměly nahrazovat vyváženou stravu, ale spíše doplňovat ji.

Pane Jelínku,
ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně umělého sladidla sukralózy. Několikrát za týden piji proteinový nápoj, kde je sukralóza obsažena. Nema to nějaký dopad na zdraví?
Moc děkuji za odpověď.

Dle vědeckých výzkumů byste se neměla obávat žádných negativních dopadů. Otázkou je, jak moc se jim rozhodnete věřit, protože existuje řada odpůrců konzumace náhradních sladidel, kteří poukazují na jejich negativní vliv ve smyslu zvýšené mutagenity, případně dopadu na metabolismus inzulínu a zvyšování závislosti na sladké chuti. Nemyslím si, že by občasná konzumace těchto látek jakkoli výrazně škodila zdraví, na stranu druhou mi přijdou zbytečná, protože skutečně upevňují vztah ke sladkostem a prohlubují potenciální závislost.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi