Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Proteinový nápoj

Proteinový nápoj je doplněk stravy, který je bohatý na proteiny, základní stavební bloky těla. Proteiny jsou nezbytné pro růst a opravu tkání, výrobu enzymů a hormonů a udržení zdravého imunitního systému. Proteinové nápoje jsou často používány sportovci a lidmi, kteří se snaží zvýšit svůj příjem bílkovin, zlepšit výkon nebo podpořit růst svalů.

Z hlediska výživy jsou proteinové nápoje velmi efektivní. Poskytují rychlý a snadný způsob, jak zvýšit příjem bílkovin, aniž byste museli jíst velké množství jídla. Mnoho proteinových nápojů také obsahuje další živiny, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina. Nicméně, je důležité si uvědomit, že proteinové nápoje by neměly nahrazovat vyváženou stravu, ale spíše doplňovat ji.

Dobrý den pane Jelínku,
mám otázku ohledně trávení bílkovin. Když trávení bílkovin trvá nejdéle je tedy pro sportovce lepší, aby měli žaludek prázdný? Nebo alespoň já to tak chápu. Proč se tedy na některých proteinech (na cvičení) píše užít před nebo po tréninku? Jak by to tedy mělo být správně?
Děkuji.

Pokud řešíte konzumaci bílkovin ve vztahu ke sportovní aktivitě, platí, že je kontraproduktivní zatěžovat tělo jejich trávením krátce před zátěží. Proteiny v doplňkové výživě jsou sice technologicky zpracované do stavu, kdy se (ve srovnání s jejich protějšky v potravinách) poměrně dobře tráví, pořád ale nedává smysl (= je zbytečné) je přijímat. Výrobci sportovní doplňkové výživy u těchto produktů vždy tlačí na prodeje a občas prostě prezentují doporučení, které je v rozporu se základními principy. Malou (= statisticky bezvýznamnou) výjimkou je fitness komunita, která z důvodu snahy o extrémní podporu proteoanabolismu svalové tkáně užívá menší množství proteinů i před výkonem. Aby toto mělo smysl, je nutné preferovat co nejlépe stravitelné formy (ideálně hydrolyzované) a současně v menším množství a s dostatečným časovým odstupem od tréninku.

Pane Jelínku,
ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně umělého sladidla sukralózy. Několikrát za týden piji proteinový nápoj, kde je sukralóza obsažena. Nema to nějaký dopad na zdraví?
Moc děkuji za odpověď.

Dle vědeckých výzkumů byste se neměla obávat žádných negativních dopadů. Otázkou je, jak moc se jim rozhodnete věřit, protože existuje řada odpůrců konzumace náhradních sladidel, kteří poukazují na jejich negativní vliv ve smyslu zvýšené mutagenity, případně dopadu na metabolismus inzulínu a zvyšování závislosti na sladké chuti. Nemyslím si, že by občasná konzumace těchto látek jakkoli výrazně škodila zdraví, na stranu druhou mi přijdou zbytečná, protože skutečně upevňují vztah ke sladkostem a prohlubují potenciální závislost.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi