Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Produkce hormonu ghrelin

Produkce hormonu ghrelin, často označovaného jako "hormon hladu", je klíčová pro regulaci našeho příjmu potravy a energetické rovnováhy. Ghrelin je produkován především v žaludku a jeho hladina v krvi se zvyšuje před jídlem a klesá po jídle. Tento hormon stimuluje chuť k jídlu a zvyšuje příjem potravy, což může vést k přibírání na váze.

Z hlediska výživy je důležité pochopit roli ghrelinu, protože může ovlivnit naše stravovací návyky a tělesnou hmotnost. Například, některé studie naznačují, že dietní restrikce mohou zvýšit hladinu ghrelinu a tím podnítit pocit hladu. Na druhou stranu, dostatečný příjem bílkovin a zdravých tuků může pomoci regulovat hladinu ghrelinu a podpořit sytost. Proto je důležité sledovat nejen množství, ale také kvalitu konzumovaných potravin.

Víte prosím, ještě o nějakých potravinách, které by jako fruktóza podporovaly produkci hormonu ghrelin?

Fruktóza je standardně citovanou složkou stravy, která produkci hormonu ghrelinu podporuje nejvíce. Existuje ale rozdíl mezi koncentrovanými zdroji fruktózy používanými jako sladidlo a fruktózou běžně přijímanou např. z ovoce, kde hladina hormonu se zvyšuje podstatně více po požití sladidel.
Dále obecně platí, že nejvíce produkci tohoto hormonu potlačují bílkoviny ve stravě. Tzn. ghrelin se více produkuje v žaludku po konzumaci typicky nízkoproteinových potravin/chodů (= vysokosacharidoých a vysokotukových).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi