Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Polysacharidy

Polysacharidy jsou složité sacharidy, které se skládají z dlouhých řetězců monosacharidů. Jsou to důležité složky stravy, které poskytují tělu energii a podporují zdraví trávicího systému. Mezi nejznámější polysacharidy patří škrob, který je hlavním zdrojem energie v potravinách jako jsou brambory, rýže a obiloviny, a vláknina, která je nezbytná pro zdravé trávení.

Polysacharidy jsou také důležité pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi. Pomáhají zpomalit rychlost, jakou tělo vstřebává cukr, což může předcházet prudkým výkyvům hladiny cukru v krvi. Navíc, některé polysacharidy, jako je vláknina, mohou pomoci snížit riziko vzniku některých chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a diabetu typu 2.

Dobrý den,
ráda bych se doptala na rezistentní škroby, konkrétně na ten typ, který vzniká po uvaření a následném ochlazení rýže/brambor. Pokud bych chtěla navýšit příjem těchto polysacharidů pro zvýšení příjmu prebiotik, bylo by vhodné nechat brambory a rýži před konzumací nechat vychladnout a poté ohřát? Pokud nebudu chtít jíst přílohu studenou...
Děkuji za odpověď.

Tento typ rezistentního škrobu nevzniká po uvaření, on se už v potravině nachází - teplem se jeho struktura mění na stravitelnou pro lidský trávicí trakt, po ochlazení potraviny se ale strukturálně mění znovu na nestravitelnou formu, která funguje jako prebiotikum pro střevní mikroorganismy. Pokud tuto formu retrográdního škrobu chcete využít jako prebiotikum, je nutné potravinu konzumovat buď syrovou, nebo po tepelné úpravě nechat zchládnout a jíst studenou.

Dobrý den,
chci se zeptat, pokud držím půst a tím pádem nekonzumuji žádné polysacharidy ani vlákninu netrpí přitom střevní bakterie? Nějak si s tímto nevím rady a nerad bych nechal střevní biom vyhladovět k smrti.
Děkuji

Střevní mikroorganismy se v průběhu půstu živí mucinem (hlenem produkovaným sliznicí střeva), současně ale mají tendence se požírat navzájem. U delších půstů se tak nikdy nevyhnete riziku určité decimace střevní mikrobioty, což ale neznamená, že je to úplně špatně, protože každý ekosystém je v rámci přirozeného řádu přírody atakován událostmi, které v konečném důsledku vedou k vytvoření nového prostředí (z evolučního hlediska s potenciálem nové diverzity a větší stability).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi