Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Do pitného režimu se standardně zahrnují tekutiny, které plní účel hydratace organismu. Tato definice ale není úplně jednoznačná, protože např. káva nebo čaj obsahují látky s močopudným účinkem, což neodpovídá představám o plnohodnotné hydrataci. Potíž u těchto tekutin je ale v tom, že močopudně nepůsobí úplně na každého, jejich diuretický účinek je silně individuální. V takové situaci se samozřejmě obtížně paušalizuje, ale většinou se tyto nápoje do pitného režimu řadí (podobný problém je i s tekutinami obsahující alkohol).
Vývary jsou také většinou považovány za součást pitného režimu, jsou ale zatíženy faktorem osmolality - pokud je jejich "hustota" (= obsah živin) příliš vysoká, jsou kategorizovány jako potravina, ne tekutina určená k hydrataci.
Odpověď tady není jednoznačná, protože výsledek je ovlivňován hned několika zásadními faktory:
1. Obsahem soli v jídle - pokud máte na talíři slaný chod, velmi rychle se z důvodu obsahu sodíku, který váže vodu v mezibuněčném prostoru, zvýší potřeba po konzumaci tekutin. U sladkých variant tomu tak z pochopitelných důvodů není.
2. Stupneň hydratace organismu před jídlem - konzumace stravy v situaci, kdy tělu chybí tekutiny, vždy povede k potřebě pít v průběhu jídla.
3. Zdravotní stav - příjem tekutin v průběhu konzumace stravy bude vždy méně zatěžující u zdravého člověka. Problematické to bude především u jedinců s poruchami trávení (dyspepsie), protože příjem tekutin způsobí zředění trávicích a zažívacích enzymů, což v takových situacích může komplikovat zdravotní stav.
Ředit džusy je dobrá myšlenka v situaci, kdy používáte kvalitní zdroje (nejlépe čerstvě lisované). Respektujte fakt, že každá mince má dvě strany, v tomto případě preference sladké chuti zesiluje vztah ke sladkostem, což je v oblasti pitného režimu u dětí v dlouhodobé perspektivě nebezpečný návyk. Vše je ale otázkou přístupu, protože striktní zákazy nenesou v praxi toužené výsledky, má proto svůj smysl vést děti ke zdravému vztahu k pitnému režimu i sladké chuti - vždy primárně dbejte na kvalitu používaných surovin (potravin).
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.