Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Pitný režim

Pitný režim je klíčovým aspektem zdravého životního stylu a správné výživy. Odkazuje na množství a kvalitu tekutin, které člověk konzumuje během dne. Pitný režim je důležitý pro udržení optimální hydratace těla, která je nezbytná pro řadu tělesných funkcí, včetně regulace tělesné teploty, transportu živin a kyslíku do buněk, odstraňování odpadních látek a podporu trávení.

Doporučené denní množství tekutin se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je věk, pohlaví, tělesná aktivita a klimatické podmínky. Obecně se doporučuje, aby dospělí konzumovali minimálně 2-2,5 litru tekutin denně. Většina tekutin by měla pocházet z čisté vody, ale mohou také zahrnovat jiné nápoje a potraviny s vysokým obsahem vody. Je důležité si uvědomit, že některé nápoje, jako je alkohol a kofein, mohou způsobit dehydrataci, a proto by jejich konzumace měla být omezena.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda do pitného režimu počítat tekutiny typu - káva, černý čaj, vývary. Jsou různé názory, tak bych ráda znala Váš pohled. Já osobně bych to tam zařazovala i přesto, že káva a čaj mají mírné močopudné účinky. Znám lidi, kteří vodu téměř nepijí, jen kávu a čaj.
Děkuji.

Do pitného režimu se standardně zahrnují tekutiny, které plní účel hydratace organismu. Tato definice ale není úplně jednoznačná, protože např. káva nebo čaj obsahují látky s močopudným účinkem, což neodpovídá představám o plnohodnotné hydrataci. Potíž u těchto tekutin je ale v tom, že močopudně nepůsobí úplně na každého, jejich diuretický účinek je silně individuální. V takové situaci se samozřejmě obtížně paušalizuje, ale většinou se tyto nápoje do pitného režimu řadí (podobný problém je i s tekutinami obsahující alkohol).
Vývary jsou také většinou považovány za součást pitného režimu, jsou ale zatíženy faktorem osmolality - pokud je jejich "hustota" (= obsah živin) příliš vysoká, jsou kategorizovány jako potravina, ne tekutina určená k hydrataci.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je z pohledu trávení vhodné během jídla pít, nebo zda je lepší se napít až po jídle. To vše za předpokladu, že je jídlo vždy dostatečně rozkousáno a napití tedy nenahrazuje proslinění sousta.
Děkuji.

Odpověď tady není jednoznačná, protože výsledek je ovlivňován hned několika zásadními faktory:
1. Obsahem soli v jídle - pokud máte na talíři slaný chod, velmi rychle se z důvodu obsahu sodíku, který váže vodu v mezibuněčném prostoru, zvýší potřeba po konzumaci tekutin. U sladkých variant tomu tak z pochopitelných důvodů není.
2. Stupneň hydratace organismu před jídlem - konzumace stravy v situaci, kdy tělu chybí tekutiny, vždy povede k potřebě pít v průběhu jídla.
3. Zdravotní stav - příjem tekutin v průběhu konzumace stravy bude vždy méně zatěžující u zdravého člověka. Problematické to bude především u jedinců s poruchami trávení (dyspepsie), protože příjem tekutin způsobí zředění trávicích a zažívacích enzymů, což v takových situacích může komplikovat zdravotní stav.

Dobrý den,
zajímá mě pitný režim u dětí. Lze je používat například. vodou naředěné džusy, jako "motivace" k hydrataci ak děti odmítají pít? Hlavně v letních horkých dnech. Příp. co jiného je vhodné takto použít, pokud zatím nepracuji s lisem na ovoce a zeleninu?
Děkuji

Ředit džusy je dobrá myšlenka v situaci, kdy používáte kvalitní zdroje (nejlépe čerstvě lisované). Respektujte fakt, že každá mince má dvě strany, v tomto případě preference sladké chuti zesiluje vztah ke sladkostem, což je v oblasti pitného režimu u dětí v dlouhodobé perspektivě nebezpečný návyk. Vše je ale otázkou přístupu, protože striktní zákazy nenesou v praxi toužené výsledky, má proto svůj smysl vést děti ke zdravému vztahu k pitnému režimu i sladké chuti - vždy primárně dbejte na kvalitu používaných surovin (potravin).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi