Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Pitný režim

Pitný režim je klíčovým aspektem zdravého životního stylu a správné výživy. Odkazuje na množství a kvalitu tekutin, které člověk konzumuje během dne. Pitný režim je důležitý pro udržení optimální hydratace těla, která je nezbytná pro řadu tělesných funkcí, včetně regulace tělesné teploty, transportu živin a kyslíku do buněk, odstraňování odpadních látek a podporu trávení.

Doporučené denní množství tekutin se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je věk, pohlaví, tělesná aktivita a klimatické podmínky. Obecně se doporučuje, aby dospělí konzumovali minimálně 2-2,5 litru tekutin denně. Většina tekutin by měla pocházet z čisté vody, ale mohou také zahrnovat jiné nápoje a potraviny s vysokým obsahem vody. Je důležité si uvědomit, že některé nápoje, jako je alkohol a kofein, mohou způsobit dehydrataci, a proto by jejich konzumace měla být omezena.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda do pitného režimu počítat tekutiny typu - káva, černý čaj, vývary. Jsou různé názory, tak bych ráda znala Váš pohled. Já osobně bych to tam zařazovala i přesto, že káva a čaj mají mírné močopudné účinky. Znám lidi, kteří vodu téměř nepijí, jen kávu a čaj.
Děkuji.

Do pitného režimu se standardně zahrnují tekutiny, které plní účel hydratace organismu. Tato definice ale není úplně jednoznačná, protože např. káva nebo čaj obsahují látky s močopudným účinkem, což neodpovídá představám o plnohodnotné hydrataci. Potíž u těchto tekutin je ale v tom, že močopudně nepůsobí úplně na každého, jejich diuretický účinek je silně individuální. V takové situaci se samozřejmě obtížně paušalizuje, ale většinou se tyto nápoje do pitného režimu řadí (podobný problém je i s tekutinami obsahující alkohol).
Vývary jsou také většinou považovány za součást pitného režimu, jsou ale zatíženy faktorem osmolality - pokud je jejich "hustota" (= obsah živin) příliš vysoká, jsou kategorizovány jako potravina, ne tekutina určená k hydrataci.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je z pohledu trávení vhodné během jídla pít, nebo zda je lepší se napít až po jídle. To vše za předpokladu, že je jídlo vždy dostatečně rozkousáno a napití tedy nenahrazuje proslinění sousta.
Děkuji.

Odpověď tady není jednoznačná, protože výsledek je ovlivňován hned několika zásadními faktory:
1. Obsahem soli v jídle - pokud máte na talíři slaný chod, velmi rychle se z důvodu obsahu sodíku, který váže vodu v mezibuněčném prostoru, zvýší potřeba po konzumaci tekutin. U sladkých variant tomu tak z pochopitelných důvodů není.
2. Stupneň hydratace organismu před jídlem - konzumace stravy v situaci, kdy tělu chybí tekutiny, vždy povede k potřebě pít v průběhu jídla.
3. Zdravotní stav - příjem tekutin v průběhu konzumace stravy bude vždy méně zatěžující u zdravého člověka. Problematické to bude především u jedinců s poruchami trávení (dyspepsie), protože příjem tekutin způsobí zředění trávicích a zažívacích enzymů, což v takových situacích může komplikovat zdravotní stav.

Dobrý den,
zajímá mě pitný režim u dětí. Lze je používat například. vodou naředěné džusy, jako "motivace" k hydrataci ak děti odmítají pít? Hlavně v letních horkých dnech. Příp. co jiného je vhodné takto použít, pokud zatím nepracuji s lisem na ovoce a zeleninu?
Děkuji

Ředit džusy je dobrá myšlenka v situaci, kdy používáte kvalitní zdroje (nejlépe čerstvě lisované). Respektujte fakt, že každá mince má dvě strany, v tomto případě preference sladké chuti zesiluje vztah ke sladkostem, což je v oblasti pitného režimu u dětí v dlouhodobé perspektivě nebezpečný návyk. Vše je ale otázkou přístupu, protože striktní zákazy nenesou v praxi toužené výsledky, má proto svůj smysl vést děti ke zdravému vztahu k pitnému režimu i sladké chuti - vždy primárně dbejte na kvalitu používaných surovin (potravin).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi