Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Tyto manipulace se stravou je vždy rozumné řešit v kontextu s konkrétní situací. Pokud jedinec dlouhodobě dodržuje základní pravidla racionálního stravování, většinou nemá vnitřní potřebu pracovat s detoxikačními technikami, případně ani tyto nejsou nijak zvlášť potřebné. V situaci dlouhodobě konzumované konvenční (západní) stravy už je ale situace jiná, v základu má smysl se snažit pracovat s různými očistnými kúrami. Z hlediska přirozenosti mají největší smysl právě v průběhu jara, standardně s tím pracují alternativní přístupy (TČM, Ájurvéda).
Vitariánství se na teoretické bázi jeví jako smysluplný krátkodobý přístup, buďte ale při jeho praktikování opatrní - největším rizikem je výrazné navýšení příjmu vlákniny, tepelně nezpracované stravy a s tím i antinutričních látek. I krátkodobá manipulace může být u citlivějších jedinců zdravotně riziková (poškození střevní sliznice apod.).
Očistné kúry je rozumné provádět pravidelně, začínejte nejlépe u systému jendoho dne za týden, rozumnější mi přijdou částečné půsty (např. s lisovanými šťávami) - toto je ale obecný tip, vždy je vhodné k detoxu přistupovat individuálně (je třeba zvážit zdravotní situaci a potenciální rizikovost takového postupu).
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.