Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Mikrovlnný ohřev

Mikrovlnný ohřev je proces, při kterém se potraviny ohřívají pomocí mikrovlnného záření. Mikrovlnné trouby fungují tak, že vysílají mikrovlny, které pronikají do potravin a zahřívají je tím, že rozkmitají molekuly vody uvnitř potravin. Tento proces je rychlejší než tradiční metody vaření, protože mikrovlny mohou proniknout hluboko do potravin a zahřát je rovnoměrně. Přestože je mikrovlnný ohřev považován za bezpečný a pohodlný způsob přípravy jídla, existují obavy o jeho vliv na nutriční hodnotu potravin. Některé studie naznačují, že mikrovlnné vaření může snížit obsah některých živin v potravinách, zejména ve vodě rozpustných vitamínů (C, B).

Dobrý den.
Často je zmiňován zásadní negativní vliv mikrovlnného ohřevu potravin na její kvalitu. Do jaké míry je toto opodstatněné?

Druhý dotaz směřuje k vaření luštěnin. Někdo do hrnce přidává sáček černého čaje, jiný trochu jedlé sody (potvrzuji, že cizrna se s jedlou sodou nádherně rozvařila a hummus byl jak v bufetu v Ammánu), prý že se tím mění ph vody, což by mělo přispět k rychlejšímu/důkladnějšímu rozvaření. Co je na tom pravdy?

Děkuji.

1. Mikrovlnné záření rozkmitá molekuly vody v potravině, tento proces může způsobit rozklad některých nutričních látek, řeší se tak především vitamíny a fytochemické složky.

2. Změna pH má schopnost změnit strukturu potraviny - použití jedlé sody zvyšuje pH a výsledná změna chuti je docela zřetelná. Z nutričního hlediska se ale tento postup nedoporučuje, protože soda ničí vitamíny B komplexu v luštěninách - záleží tedy na tom, zda dáte přednost chuti nebo naopak nutriční hodnotě výsledné potraviny.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi