Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Med

Med je přírodní sladidlo, které včely vyrábějí z nektaru květin. Je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou přispět k celkovému zdraví a pohodě. Med obsahuje vitamíny B, C, D a E, stejně jako minerály jako draslík, vápník, hořčík, sodík, železo a zinek. Antioxidanty v medu, jako jsou flavonoidy a fenolické kyseliny, mohou pomoci chránit tělo před škodlivými volnými radikály a záněty.

Z hlediska výživy je med také dobrým zdrojem energie. Obsahuje fruktózu a glukózu, které tělo rychle vstřebává a využívá jako zdroj energie. Med také obsahuje malé množství bílkovin a vlákniny. Navíc, med má nižší glykemický index než bílý cukr, což znamená, že jeho konzumace nezpůsobuje prudký nárůst hladiny cukru v krvi. To může být prospěšné pro lidi s diabetem nebo pro ty, kteří se snaží udržet stabilní hladinu cukru v krvi.

Hezký den,
mnohokrát jsem slyšela, že med není vhodný při vaření či pečení, protože je po tepelné úpravě prý až škodlivý. Co je na tom prosím pravdy? Je mi jasné, že tepelnou úpravou se ztrácejí živiny, ale tedy že by byl až škodlivý?
Děkuji

Med obsahuje široké spektrum látek, jejichž struktura se mění u odlišných teplot. Enzymy jsou deaktivovány u teplot kolem 40 °C, antibakteriální složky většinou od 60-80 °C. Při pečení se používají podstatně vyšší teploty, tato úprava z důvodu zachování nutriční hodnoty medu proto není úplně vhodná. Záleží ale i na době působení vyšší teploty - většinou platí, že krátkodobý ohřev kvalitu medu neznehodnotí. Pokud se stane, že potravinu s medem připálíte, vznikají samozřejmě potenciálně karcinogenní látky (v medu i potravině medem slazené).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi