Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lněný olej

Lněný olej je významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou pro lidské tělo nezbytné a musí být přijímány prostřednictvím stravy. Tyto kyseliny mají prokázané příznivé účinky na zdraví srdce a cév, mohou snižovat hladinu špatného cholesterolu a zvyšovat hladinu toho dobrého. Dále mohou pomoci při zánětech, podporovat zdraví mozku a podílet se na správné funkci imunitního systému.

Lněný olej je také bohatý na vitamín E, který je silným antioxidantem a chrání tělo před volnými radikály. Dále obsahuje vitamíny skupiny B a minerální látky jako je zinek, hořčík, draslík a vápník. Je také zdrojem lignanů, což jsou rostlinné sloučeniny s estrogenovými a antioxidantními účinky. Lněný olej je tedy významným doplňkem stravy, který může přispět k celkovému zdraví a pohodě.

Pokud dítěti (4roky) dávám denně lněný olej a na smažení (lívance, palačinky) použivam rafinovaný řepkový olej, je to tak dostačující? Ptám se z toho důvodu, že je na trhu nepřeberné množství druhů olejů ale nejbohatší na omega 3 je lněný olej. Pokud tedy budu střídat s jiným olejem, pak zastoupení omega 3 nebude tak vysoké, má tedy smysl střídat tento olej nebo mohu lněný dávat stále?
Předem děkuji za odpověď

Pro vyšší teplotní úpravy používejte vždy oleje k tomu určené - tzn. s převahou nasycených nebo mononenasycených tuků (olivový, řepkový...), vždy filtrovaných, protože nefiltrované obsahují částice, které se přepalují při relativně nízkých teplotách.
Řešíte-li zdroje omega-3 tuků, tak nejvýhodnější z rostlinných zástupců jsou konopný, chia a lněný. Počítejte ale s tím, že tyto obsahují omega-3 kyselinu alfa linolenovou, kterou je nucen náš metabolismus přeměnit na kyselinu dokosahexaenovou (DHA), tato konverze je poměrně nízká (cca 3-5 %, u veganů až násobně více). Je tak výhodné zařazovat i živočišné zdroje, které zajistí větší efektivitu v tomto směru a vy se tak nebudete zbytečně "trápit" s potenciálním nedostatkem o-3 přijímaných z rostlinných zdrojů.

Dobrý den,
doporučil byste osobě s hypofunkcí štítné žlázy užívat lněný olej? Nadchla jsem se pro něj, jako pro zdroj Omega 3, ale v lekci uvádíte, že len patří mezi nevhodné potraviny, tak nevím, zda se to týká i oleje? Moc děkuji.

Důvodem k preventivnímu vyhýbání se konzumace lněných sedmínek je poměrně vysoký obsah fytoestrogenů, který u některých dysfunkcí štítnice nemusí být žádoucí. Lněný olej ale obsahuje zlomkové množství těchto látek, jeho používání v přiměřeném množství je naprosto v pořádku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi