Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Lisované šťávy

Lisované šťávy jsou nápoje získané z ovoce a zeleniny pomocí lisování, což je metoda extrakce šťávy, která zachovává většinu vitamínů, minerálů a antioxidantů přítomných v původních surovinách. Výroba lisovaných šťáv obvykle zahrnuje mechanické lisování za studena. Šťáva proto není vystavena vysokým teplotám, které by mohly zničit některé živiny.

Dobrý den,
mohu se zeptat, proč jsou tolik doporučovány lisované šťávy? Jaký je rozdíl mezi lisovanou šťávou a čerstvým např. jablkem, které sním jen tak? V jednom rozhovoru jsem slyšela, že šťávou se uvolní do těla velké množství cukru najednou a není to dobré. Jak to tedy prosím je?
Děkuji za odpověď

Rozdíl je poměrně zásadní, v podstatě je jich hned několik:
1. Lisováním odstraníme vlákninu, šťáva tak obsahuje podstatně koncentrovanější množství mikroživin a cukrů.
2. Většinou získáme tekutinu určenou k pitnému režimu, ne potravinu (záleží ale na osmolalitě).
3. Konzumací lisované šťávy ovlivníme trávicí a metabolické pochody odlišným způsobem, než surovinou, ze které se vyrábí:
- Je rychlejší glykemická odezva,
- Odlišně reaguje střevní mikrobiota,
- Organismus dostane větší dávku vitamínů a minerálů, které rychleji a efektivněji vstřebá,
- Z důvodu absence vlákniny jinak reaguje střevní peristaltika.
Vyšší koncentrace cukrů je riziková jen v některých situacích, nejčastěji v případech zánětů trávicího traktu, zvýšené aktivitě patogenních mikroorganismů, poruchách funkce slinivky...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi