Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Lepší/výhodnější forma kreatinu je otázkou do diskuze, protože je třeba se shodnout na tom, co je "lepší/výhodnější". Kreatin mohohydrát je forma, která se používá nejdéle, je nejprozkoumanější a nejvíce používaná. Je tak logické, že výrobcům generuje i největší zisky, z toho důvodu se marketingové strategie upínají na propagaci toho nejvýdělečnějšího (mj. je to i ekonomicky levnější, než promovat novou a méně známou věc). Jelikož je nejstarší používanou formou, byl podroben i největšímu počtu vědeckých výzkumů. Od toho se odvíjí i síla tvrzení, že je "nejlepší". V kontextu s tímto můžeme použít paralelu srovnání vlivu kváskového a celozrnného pečiva na zdraví. Aktuálně je k dispozici přibližně 600 seriozních studií zkoumající vliv kvásku na metabolické pochody. Na stejné platformě ale najdete téměř 60 000 studií řešících vliv celozrnného (nekváskového) pečiva, což je rozdíl dvou řádů. Tento objem dat svádí k tvrzení, že celozrnné pečivo bude výhodnější, než kváskové. To, že existuje menší absolutní počet důkazů o výhodnosti kvásku, ještě neznamená, že benefity v podobě většího množství kyseliny mléčné a SCFA (mastných kyselin s krátkým řetězcem) a nižšího podílu fytátů jako zástupců antinutričních látek nejsou ve výsledku výhodnější.
Pokud budete chtít uvažovat podobně i u kreatinu, je třeba řešit nejen to, že monohydrát je levnější, dostupnější a prozkoumanější, ale i další faktory - celkový účinek, zadržování přebytečné vody, zatížení ledvin v podobě vyšší produkce kreatininu...
Budete-li užívat kreatin monohydrát, můžete si být jistí, že bude fungovat, toto nemůže nikdo rozporovat. Je jen třeba individuálně zhodnotit, jak moc je výhodné pracovat s monohydrátem u jednotlivých sportovních aktivit. Pokud se pohybujete v silových sportech, s největší pravděpodobností nebude vadit, že zadržujete větší množství vody. U většiny ostatních sportovních odvětví je toto ale kontraproduktivní. Dále ne každému sportovci bude po chuti, když užíváním kreatinu zjistí, že krevní testy ukazují zvýšené hodnoty kreatininu. Pravdou je, že žádná studie neprokázala, že by zvýšení hladiny kreatininu v návaznosti na suplementaci kreatinu korelovala s poškozením jater či ledvin, takže nemůžeme mluvit o tom, že by kreatin poškozoval ledviny, na stranu druhou je ale jednoznačně zatěžuje. Tady je mj. "potíž" i v tom, že u ostatních forem kreatinu není k dispozici dostatek dat (= studií), které by prokázaly, že jsou v těchto směrech lepší či horší. Toto v praxi většinou končí tím, že je třeba vyzkoušet dostupné varianty a na základě výsledků se rozhodnout pro správnou volbu.
Ptáte-li se na to, jakou jakou formu kreatinu bych doporučil, tak u silových sportovců v podstatě jakoukoli včetně monohydrátu, protože na základě dostupných dat se jejich účinnost nijak zásadně neliší. U ostatních sportů bych se naopak za každou cenu monohydrátu vyhýbal z důvodu rizika zadržování většího množství vody a současně bych uvažoval, zda vůbec má kreatin smysl, protože u dynamických sportovních aktivit, které staví na rychlosti a výbušnosti, praxe ukazuje, že zvyšují riziko vzniku svalových a úponových zranění - kreatin podporuje nárůst svalové hmoty, tato rychlost většinou nekoresponduje s vývojem vazů a šlach a dochází k rupturám (velmi časté u atletiky, basketbalu, fotbalu...).
Kreatin je specifikum vhodné jen pro některé typy sportů. Jeho účinek je nezpochybnitelný, tzn. opravdu funguje, jen je nutné vybrat jeho správnou formu a především naučit se s ním pracovat. U sportovní doplňkové výživy je běžné, že látky, které jsou určené primárně pro vrcholové sportovce, chtějí užívat i rekreační amatéři, což je diskuze sama o sobě. Platí to i pro kreatin, který má smysl především u profesionálů, navíc v silových sportech.
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.