Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Konzervant

Konzervanty jsou látky přidávané do potravin s cílem prodloužit jejich trvanlivost, zlepšit vzhled nebo chuť. Působí proti růstu bakterií, kvasinek a plísní, které mohou způsobit zkažení potravin. Přestože prodlužují trvanlivost potravin a pomáhají zabránit potravinovým otravám, mohou mít také negativní dopady na zdraví. Některé konzervanty mohou způsobit alergické reakce a některé studie naznačují, že mohou přispívat k vývoji některých onemocnění. Je proto důležité sledovat jejich přítomnost i množství ve stravě a pokud je to možné, dávat přednost potravinám bez přidaných konzervantů.

Dobrý den pane Jelínku,
v dobré víře o své zdraví jsem si zakoupila goji potravinu jako silný antioxidant a následně se dočetla, že jako konzervant byl použit oxid siřičitý E220, který je pro naše zdraví de facto velmi škodlivý, až jedovatý, v USA dokonce zakázaný. Stojím teď před dilematem, zda - li mám goji vyhodit nebo dál užívat.
Když jsem zkoumala další potraviny v obchodě, zjistila sem, že E220 je poměrně častým konzervantem potravin. Vím,že je to složitá otázka na odpovědˇ, jen by mě zajímalo, zda - li takto ,,zakonzervované " goji má vůbec smysl jíst a zda- li dál obsahuje antioxidanty apod.
Mockrát děkuji

Oxid siřičitý je běžně používaný konzervant, funguje současně i jako antioxidant. Takto konzervované goji s největší pravděpodobností bude obsahovat vysoký podíl antioxidantů, především vitamínu C, který je působením E220 chráněn před oxidací. Pokud sníte jedno balení produktu, nic dramatického se vám nestane. Situaci vnímejte především jako cennou zkušenost do budoucna ve smyslu snahy důkladně číst etikety na potravinách, kde cílem je nejen vlastní edukace, ale samozřejmě i výběr kvalitního výrobku.

Dobrý den,
mám otázku ohledně škodlivého aditiva E 250 – Dusitan sodný, který se jako konzervant vyskytuje v párcích (tam o kvalitě tedy pochybuji vždy), ale také v šunce... A teď jsem až posedlá, projíždím všechny šunky v obchodech a nemohu najít žádnou, která by tento dusitan sodný neobsahovala :-( Čili je lépe šunku obzvláště pro děti a kojící ženy z jídelníčku vyřadit?
Nebo existuje nějaká bez dusitanu sodného? Pokud ano, budu vděčná za tip.

Skupina dusitanů je pro výrobce potravin velmi důležitá - mají antibakteriální účinky, slouží jako stabilizátory barev (u masných produktů zvýrazňují jejich barvu, takový produkt se pak lépe prodává), mj. i zabraňují oxidaci tuků. Tyto látky jsou ve vztahu k našemu zdraví problematické především na dvou úrovních:
1. Dusitany v kombinaci s některými látkami v potravinách vytváří tzv. nitrosaminy, které jsou silně rakovinotvorné. Někteří výrobci se snaží tyto účinky snižovat fortifikací některých antioxidantů (vitamín C, E), ty jsou ale prakticky vždy syntetického původu, takže je otázka, zda celkový efekt ještě nezhoršují (z důvodu prooxidačního účinku).
2. Tyto konzervační látky mají tendenci negativně ovlivňovat diverzitu střevní mikrobioty, jejich pravidelná konzumace má tak nepřímý vliv na fungování zdraví (imunitního, hormonálního, nervového systému apod.).
Je skutečně v praxi problém koupit uzeniny bez přítomnosti těchto aditiv. V kontextu s tímto je výhodné (pokud už musíte uzeniny jíst) tyto potraviny vyrábět v domácích podmínkách bez těchto složek. Není to nijak složité, navíc finančně zásadně levnější.
Uvažujete správným směrem, vždy je výhodnější se těmto aditivům ve stravě vyhýbat.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi