Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Konopný protein

Konopný protein se vyrábí z konopných semen. Je významným zdrojem esenciálních aminokyselin a vlákniny. Obsahuje významné množství omega-3 mastné kyseliny alfa-linolenové (ALA). Zastupuje jen rostlinné bílkoviny, je snadno stravitelný a neobsahuje laktózu ani lepek, což je výhoda pro lidi s intolerancí na laktózu a jedince postižené celiakií.

Dobrý den,
pokud je konopný protein vlastně jakási lepší mouka, má smysl používat jej do vařených jídel, případně i na pečení, nebo je to nevýhodné z důvodu znehodnocení obsažených látek tepelnou úpravou? Případně kde je ta teplotní hranice?
A jak je to u ostatních rostlinných práškových proteinů, pokud je v tom nějaký rozdíl?
Děkuji.

U rostlinných proteinů je ve vztahu k hodnocení jejich kvality a následně smysluplnosti používání (nejen) do teplé kuchyně potřeba sledovat jejich koncentraci, tedy obsah bílkovin. Označování výrazem "lepší mouka" je diskutabilní, protože surovina je zbavována přebytku vlákniny a tuků, čímž se zvýší podíl bílkovin ve výrobku. Teprve poté se řeší, zda takový proteinový výrobek bude dál technologicky zpracováván a upravován za účelem navýšení kvality proteinů (snížení obsahu antinutričních látek, hydrolýza apod.). Při tepelné manipulaci počítejte s tím, že u bílkovin dojde k jejich denaturaci, toto ale neovlivní jejich kvalitu (pokud je ovšem nešetrnou manipulací nespálíte).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi