Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den,
pokud je konopný protein vlastně jakási lepší mouka, má smysl používat jej do vařených jídel, případně i na pečení, nebo je to nevýhodné z důvodu znehodnocení obsažených látek tepelnou úpravou? Případně kde je ta teplotní hranice?
A jak je to u ostatních rostlinných práškových proteinů, pokud je v tom nějaký rozdíl?
Děkuji.

U rostlinných proteinů je ve vztahu k hodnocení jejich kvality a následně smysluplnosti používání (nejen) do teplé kuchyně potřeba sledovat jejich koncentraci, tedy obsah bílkovin. Označování výrazem "lepší mouka" je diskutabilní, protože surovina je zbavována přebytku vlákniny a tuků, čímž se zvýší podíl bílkovin ve výrobku. Teprve poté se řeší, zda takový proteinový výrobek bude dál technologicky zpracováván a upravován za účelem navýšení kvality proteinů (snížení obsahu antinutričních látek, hydrolýza apod.). Při tepelné manipulaci počítejte s tím, že u bílkovin dojde k jejich denaturaci, toto ale neovlivní jejich kvalitu (pokud je ovšem nešetrnou manipulací nespálíte).

Témata:  Konopný protein 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi