Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Pojem "zdravý" je ve vztahu k pečení či jakýmkoli jiným tepelným úpravám silně relativní. U tuků jsou klíčové dva faktory:
1. Prvním je jeijch složení (= poměry mastných kyselin),
2. Druhým pak kouřový bod, který je v kuchyni důležitý respektovat kvůli vzniku trans mastných kyselin.
Vepřové sádlo je historicky v naší gastrokultuře vnímáno jako standardně používaný zdroj tuků pro teplou kuchyni. Faktem je, že obsahuje nemalý podíl naysycených tuků, které jsou termostabilní do vyšších teplot. Na stranu druhou může obsahovat i vyšší zastoupení omega-3 tuků, které se odvíjí od kvality stravy živočicha. Tyto jsou naopak velmi termolabilní, takže ve výsledku z pohledu moderního přístupu ke stravování není možné říci, že sádlo je "ideálním" tukem do teplé kuchyně.
Kokosový tuk je specifikem aktuálně probíhajících trendů. Z důvodu jeho složení (nasycené tuky), původu (rostlinný) a vůně/chuti se stal oblíbený právě pro tepelnou úpravu potravin. Jeho význam pro zdraví je zveličován, pokud je ale používán jako doplněk (tedy ne hlavní a jediný zdroj tuků v kuchyni) a nebudete řešit jeho cenu, neviděl bych v něm zásadní problém.
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.