Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Karnitin

Karnitin je látka, která hraje klíčovou roli v produkci energie tím, že transportuje mastné kyseliny do buněčných mitochondrií, kde jsou spalovány a vytváří se energie. Je přirozeně přítomen v srdci a svalových buňkách. Je také dostupný jako doplněk stravy a je populární mezi sportovci pro zlepšení výkonu a vytrvalosti. Jeho bohatým zdrojem ve stravě je především červené maso, je ale také přítomen v menších množstvích v některých rostlinných potravinách, jako jsou ořechy a semena. Pro vegetariány a vegany může být doplnění karnitinu důležité, protože jejich strava obvykle obsahuje méně tohoto živinu. Karnitin může také přispívat k hubnutí tím, že podporuje spalování tuků, a může mít prospěšné účinky na kardiovaskulární zdraví.

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je problematické užívání karnitinu na lačný žaludek (např. desítky minut před ranním aero během) - na jednom balení jsem četl, že to výrobce nedoporučuje.
Dále by mne zajímalo, jakém časovém odstupu před aerobním sportem je vhodné doplněk užít.

Problematické je to jen v situacích, kdy užívaný doplněk obsahuje aditiva, na která je jedinec citlivější. Jedná se tak o silně individuální faktor, který je možné kontrolovat volbou kvalitnějšího výrobku. Obecně platí, že je-li karnitin v tekuté formě, vstřebává se rychleji, je proto vhodné jej užít krátce před sportovním výkonem (5-20 minut), což v podstatě vylučuje konzumaci pevné složky stravy. Určitým kompromisem může bý kombinace doplňku s tekutou výživou (= hypertonickým nápojem).
Pracujete-li s tabletami nebo kapslemi, je proces vstřebávání aktivní látky podstatně pomalejší, užití takového výrobku se proto posouvá déle před výkonem (40-60 minut). Tady naopak platí, že pevnou formu suplementu je výhodnější pozřít s jídlem, protože strava vyprovokuje produkci trávicích a zažívacích enzymů, dojde tak k efektivnějšímu zpracování obsahu celého doplňku.

Dobrý den,
mám dotaz na karnitin. Část klientů /hubnoucích/, užívajících karnitin, vykazuje efektivnější spalování tuků, nicméně za cenu vyšších hodnot "zadržované vody". Frekvence aerobního pohybu je 3x týdně po dobu 50 ti - minut.
Velmi často pak klient na váze vykazuje větší přírůstek celkové hmotnosti a jdeme "odvodňovat".
Nedokážu si toto vysvětlit, proč se tomu děje.
Děkuji

Karnitin by neměl mít přímý vliv na zadržování vody v těle. Předně je otázka, o jakou vodu se jedná, tedy zda hodnotíte mezibuněčnou nebo vnitrobuněčnou. Pokud začnete užívat látky typu karnitinu pro redukci hmotnosti, která je kombinována s pohybovou aktivitou, a dojde ke snížení podílu tukové hmoty, poměrově se zvýší podíl svalové tkáně, tedy i vody (vázané na svalovou hmotu). Máte-li přístroj, který umí měřit i zastoupení mezibuněčné vody, mělo by v takových případech vždy docházet k jejímu úbytku (snad s výjimkou situací, kdy je pohyb intenzívnější, člověk se více potí a ztrátu minerálů pak nahrazuje vyšším příjmem soli, aniž byste to jako poradce měl pod kontrolou).
Teoreticky je ještě možné, že jedinci s přetíženým lymfatickým systémem mohou reagovat zadržováním vody na příjem některých aditiv (doplňky stravy s karnitinem v tekuté formě obsahují konzervační látky i ochucovadla), více bych se ale přikláněl k prvně uváděné variantě.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi