Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Kalorická bilance

Kalorická bilance se vztahuje k poměru mezi množstvím kalorií, které člověk spotřebuje, a množstvím kalorií, které spálí. Pokud člověk přijme více kalorií, než kolik jich spálí, vede to k přírůstku na váze, protože tělo ukládá nepoužité kalorie ve formě tuku. Pokud naopak člověk spálí více kalorií, než kolik jich přijme, dojde k úbytku na váze. Pokud je kalorická bilance dlouhodobě negativní, může to vést k podvýživě a řadě zdravotních problémů. Pokud je naopak dlouhodobě pozitivní, může to vést k nadváze nebo obezitě a s tím spojeným zdravotním rizikům. Proto je důležité sledovat příjem a výdej kalorií a udržovat je v rovnováze.

Dobry den, pane Jelinku,
chtela bych se zeptat ohledne konzumace tuku ve vecernich hodinach, pro ujasneni. Obecne to nedoporucujete, protoze clovek snadno prekroci energetickou bilanci? Nebo ma konzumace tuku dopad na tloustnuti i v pripade dodrzeni kaloricke bilance?
Dekuji

Vyšší podíl tuku ve večerním jídle je problematický právě kvůli navýšení příjmu energie. Pokud ve stravě nesledujete rozložení makroživin, riskujete ukládání přebytku energie do vlastních zásob. Je proto výhodnější (ne ale nezbytné), když poslední jídlo neobsahuje příliš vysoké množství tuku (tuk by ale obsahovat mělo, tzn. optimální cestou je vyhýbat se vysokotučným potravinám, které umí udělat paseku v energetické bilanci).
Pokud svoji energetickou bilanci kontrolujete, tak večeře s mírně vyšším podílem tuku nemusí být problém, v takovém případě (ze zdravotních důvodů) sledujte kvalitu zastoupeného tuku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi