Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Jogurt

Jogurt je mléčný výrobek, který pochází z Balkánu a Středního východu. Jeho výroba spočívá v fermentaci mléka pomocí dvou druhů bakterií - Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Tyto bakterie přeměňují laktózu v mléce na kyselinu mléčnou, což vede k jeho zahuštění a vytvoření charakteristické kyselé chuti. Jogurt může být vyráběn z různých druhů mléka - kravského, kozího, ovčího.... Jogurt je zdrojem kvalitních bílkovin, vápníku a probiotik. Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které pozitivně ovlivňují funkci střevního traktu. Jogurt může pomoci posílit imunitní systém, zlepšit zdraví kostí a podporovat zdraví srdce. Při výběru jogurtu je vhodné se vyhýbat produktům s vysokým obsahem přidaných cukrů nebo umělých přísad.

Dobrý večer,
ráda bych se zeptala na Váš názor ke kombinaci ovoce s mléčným produktem, například jogurtem. To bývá často prezentováno jako vhodná snídaně/svačina (doplněná např. o vločky a ořechy). Mléčné výrobky by se ale se zdroji cukru kombinovat spíše neměly, je to tak? A pokud není tato kombinace výhodná, kam byste ovoce doporučil zařadit? (Někde jsem četla, že je nejvhodnější sníst ovoce samostatně, ale to se mi jeví jako nesmysl – vysoký GI, špatný poměr makroživin,...).
Děkuji moc za odpověď.

Tato kombinace není problematická do okamžiku, kdy u dané individuality začne dělat jakékoli "problémy". Obecně platí, že zdravý jedinec takovou směs stráví bez jakýchkoli komplikací, je proto zbytečné se v jídelníčku omezovat jen kvůli tomu, že jednotlivé složky se budou trávit trochu lépe, když je budete jíst odděleně.
V situacích, kdy člověk trpí trávicími potížemi (dyspepsie, záněty...), je naopak výhodné trochu přemýšlet a preventivně se některým kombinacím vyhýbat, což může (ale nemusí) platit i o mléčných výrobcích s ovocem.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi