Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
Ano, mořské plody podléhají poměrně rychlému rozkladu, v rámci kterého dochází ke zvýšené tvorbě histaminu. Je proto vhodnější se takovým potravinám preventivně vyhýbat. V praxi se tyto situace řeší tak, že nejprve vyloučíte všechny potenciálně rizikové potraviny, následně je postupně zkoušíte znovu zařazovat do jídelníčku a sledujete, jak tělo reaguje. Často se stává, že potraviny, které jsou běžně prezentované jako nevhodné, mohou někteří jedinci postižení HIT bezpečně konzumovat.
To je dobrá otázka :-) Jelikož se jedná o poměrně novou věc ve výzkumech výživy, není odpověď úplně jednoznačná, a to navíc ve vztahu k HIT, u které je třeba postupovat individuálně ve smyslu testování jednotlivých možností a sledování reakci organismu. Navíc se neustále objevují nové studie, které posouvají poznání dál, výrobci tak nemají šanci tak rychle reagovat a měnit složení svých výrobků. Jeden negativně působící kmen může (ale teoreticky nemusí, což zjistíte až po jeho vyzkoušení) ovlivnit celkový výsledek. Pokud chcete mít jistotu, tak jděte cestou volby "bezpečnější" varianty, jiná cesta tady bohužel není.
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.