Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Hemové železo

Hemové železo je typ železa, který se nachází v živočišných produktech, zejména v červeném mase. Je to forma železa, kterou tělo snadno vstřebává a využívá. Hemové železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který přenáší kyslík z plic do ostatních částí těla. Nedostatek železa může vést k anémii, což je stav charakterizovaný nedostatkem zdravých červených krvinek.

Z hlediska výživy je hemové železo považováno za vysoce biologicky dostupné. To znamená, že tělo ho může snadno využít. Na druhou stranu, nehemové železo, které se nachází v rostlinných zdrojích, je tělem vstřebáváno hůře. Proto lidé, kteří se stravují převážně rostlinnou stravou, jako jsou vegetariáni a vegani, mohou mít vyšší riziko nedostatku železa. Nicméně, příjem hemového železa by měl být vyvážený, protože nadměrný příjem může vést k zdravotním problémům, jako je například zvýšené riziko srdečních chorob.

Blokuje se hemové železo při kombinaci masa s mléčnými výrobky? Děkuji

Pokud se ptáte na využitelnost železa ze stravy, tzn. kombinaci masa s mléčným výrobkem na jednom talíři, tak platí, že dvojmocné prvky, kam patří i vápník bohatě zastoupený v mléčných produktech, zhoršují vstřebávání železa. Taková kombinace pak není úplně nejvýhodnější.
Řešíte-li situaci užívání doplňku stravy, tak tady platí, že by se měly vždy užívat s časový odstupem od jídla (nejlépe ráno nalačno). V opačném případě výrazně snižujete využitelnost přípravku, ve větší míře pak při konzumaci potravin obsahující koncentrované zdroje vápníku, hořčíku nebo zinku...

Dobrý den,
ráda bych věděla, jestli se dá těhotným vegankám zajistit dostatek hemového železa + z jakých zdrojů. Předem děkuji za odpověď.

Řešit u veganů hemové železo ve stravě je v podstatě zbytečné, protože se nachází jen v mase. U veganské stravy je třeba s příjmem železa uvažovat následovně:
1. Je nutné zvýšit jeho celkový příjem - zaměřte se na stravu, doplňky nechte jako záložní variantu.
2. Protože je železo v rostlinných zdrojích vázáno na antinutriční složky, které komplikují jeho vstřebávání, zaměřte se na to, aby byla strava důkladně tepelně upravována, platí to především pro obiloviny a luštěniny (u těchto je výhodné i delší namáčení, případně klíčení či fermentace v rámci dostupných možností).
3. V dané situaci je navíc výhodné podporovat metabolizaci železa po jeho vstřebání, čehož nejlépe dosáhnete mírně zvýšeným příjmem vitamínu C (z jakýchkoli zdrojů).
Dodržením těchto pravidel výrazně zlepšíte metabolismus železa, je samozřejmě výhodné provádět kontroly z krevních testů...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi