Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Energetická bilance

Energetická bilance udává vztah mezi množstvím přijaté a vydané energie. Pokud je v rovnováze, označuje se jako vyrovnaná, hmotnost těla se udržuje stabilní. Pokud je příjem energie vyšší než její výdej, dochází k ukládání energie v těle, což vede k nárůstu tělesné hmotnosti. Jestliže je výdej energie vyšší než její příjem, tělo musí čerpat energii ze svých zásob, toto vede k úbytku tělesné hmotnosti.

Dobrý den,
v kapitole o lecitinu uvádíte mj., že pomáhá při rozpouštění nežádoucích tukových a cholesterolových usazenin. Znamená to, že navzdory tvrzení klasické medicíny může lecitin a snad i jiné látky přece jen přispět ke snížení "zanesení" cév aterosklerotickými pláty ?
Děkuji předem za odpověď

Toto je trochu složitější téma, protože na aterosklerotické procesy má vliv celá řada faktorů, současně ale není známo, že by jakákoli látka transparentním způsobem odstraňovala aterosklerotické nánosy v cévách. Ortodoxní medicína žije stále v zajetí představ, že strava nemá vliv na odstraňování už vzniklých aterosklerotických plaků, a současně tvrdí, že stav aterosklerózy je nevratný. Toto přesvědčení staví na postulátu, že není k dispozici dostatek důkazů, které by toto skutečně potvrdily, což je v oblastech řízených pravidly moderní vědy v podstatě v pořádku. Dokud neproběhne dostatek seriozních výzkumů, které ve výsledku poskytnou jasné důkazy, medicína svůj přístup nezmění.
Z dílčích výzkumů víme, že na průběh ateriósklerozy má pozitivní vliv nejen lecitin (resp. fosfolipidové komplexy, které jsou jeho součástí), ale i rozpustné formy vlákniny, antioxidanty, omega-3 MK (přesněji poměr O3:O6), podíl bílkovin v jídelníčku včetně jejich struktury, (záporná) energetická bilance, půsty... Převládá názor, že nejdůležitější pro dosažení požadovaného efektu je dlouhodobá práce se všemi faktory, tedy celostní přístup ke stravování.

Dobrý den,
nerozumím z jakého důvodu by sacharidy měly stát za přibíráním, také proč by se měly k večeru omezit? Nemělo by jít o celkovou energetickou bilanci, která je nezávislá na tom, jestli k večeři bude sacharidové jídlo či nikoliv ?
Děkuji za objasnění .

Sacharidy jsou rychlým zdrojem energie. Pokud jich máte v jídelníčku více, než aktuálně spálíte, ukládájí se skrze činnost inzulínu do tukových zásob bez ohledu na to, že můžete být v záporné energetické bilanci.
Ze stejného důvodu je výhodné omezovat (ale ne úplně eliminovat) jejich množství (včetně kontroly jejich kvality - jednoduché vs. komplexní) ve večerních hodinách - pokud po večeři nehodláte realizovat žádnou výraznější fyzickou aktivitu, bude mít tělo tendenci jejich přebytek ukládat do energetických zásob.
Živý organismus je soubor složitých systémů, u kterých neplatí jednoduchá matematika - tzn. nastavení záporné bilance není stoprocentní zárukou toho, že tělo se bude zbavovat tukových zásob.

Dobry den, pane Jelinku,
chtela bych se zeptat ohledne konzumace tuku ve vecernich hodinach, pro ujasneni. Obecne to nedoporucujete, protoze clovek snadno prekroci energetickou bilanci? Nebo ma konzumace tuku dopad na tloustnuti i v pripade dodrzeni kaloricke bilance?
Dekuji

Vyšší podíl tuku ve večerním jídle je problematický právě kvůli navýšení příjmu energie. Pokud ve stravě nesledujete rozložení makroživin, riskujete ukládání přebytku energie do vlastních zásob. Je proto výhodnější (ne ale nezbytné), když poslední jídlo neobsahuje příliš vysoké množství tuku (tuk by ale obsahovat mělo, tzn. optimální cestou je vyhýbat se vysokotučným potravinám, které umí udělat paseku v energetické bilanci).
Pokud svoji energetickou bilanci kontrolujete, tak večeře s mírně vyšším podílem tuku nemusí být problém, v takovém případě (ze zdravotních důvodů) sledujte kvalitu zastoupeného tuku.

Dobry den,
mam dotaz ohledne tuku, proc je vyssi pomer ve strave zdravotne rizikovy? zaznamenala jsem, ze se hodne lidi citi lepe na paleo nebo low carb diete, kde je pomer tuku o neco vyssi. Dale jsem se chtela zeptat, jak udrzet glykemickou naloz nizko pri vysokosacharidove diete? i pres to, ze pouzivam celozrnne potraviny, tak mi jde pri tvorbe jidelnicku GN do vyssi katergorie, zejmena u vyssi energeticke bilance. vetsinou jsem pak kompenzovala navysenim tuku ve strave, ktere pak byly mezi 30-40%. jeste by me zajimalo, jestli by bylo vhodne u osob s vyssi hodnoutou glykemie nalacno (mozny prediabetes) navysit tuky na 30-40%, a sacharidy omezit na 40-50% s nizkym GI a GN?
Dekuji

Vyšší podíl tuku ve stravě sám o sobě nemusí být rizikový, to je jen obecná informace. Vždy záleží na řadě faktorů, nejdůležitější jsou zdravotní stav jedince, celkové množství použitých tuků, jejich kvalita a poměry mezi skupinami mastných kyselin (nasycené vs. nenasycené, mononenasycené vs. polynenasycené ...). V podstatě tak platí, že i správně koncipovaný low carb systém je s ohledem na vyšší zastoupení tuků zdravotně v pořádku.
GN je "uměle" vytvořený parametr, který vždy vnímejte s určitou rezervou a současně ve vztahu s dalšími nutričními charakteristikami. Pokud např. budou přílohy (jako hlavní zdroj sacharidů) postaveny na celozrnných produktech (ideálně formou celých neloupaných zrn), a zastoupení vlákniny i tuků v daném chodu (případně celodenním jídelníčku) bude odpovídat běžným normám, bude metabolismus reagovat i na vyšší hodnoty GN relativně pomalým uvolňováním cukru do krve, takže v podstatě taková situace bude (s ohledem na vyváženou energetickou bilanci) naprosto v pořádku. Myslete vždy na to, že v rámci studia se snažíme obecně definovaná pravidla ve výživě převádět do praxe, teoreticky prezentovaná čísla tak nemusí být převoditelná do reality do posledního detailu.
Jedincům s prediabetem se vždy vyplatí snižovat přebytek sacharidů ve stravě, který v rámci sledování energetické bilance kompenzujete navyšováním podílu tuků, pouze se snažte být striktní při respektování všech pravidel s tuky souvisejících.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi