Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den pane Jelínku.
Mám dotaz k fytoestrogenům. Uvádíte, že vyšší příjem může být problémový až rizikový u mladých žen a chlapců v pubertě, diskutabilní je příjem fytoestrogenů u mužů. Co bych si měl představit pod pojmem vyšší příjem? Například u výrobků ze sóji - sójové kostky, tofu, sójový protein - užívání 1-2 týdně, či méně? Je lepší se těmto a jim podobným výrobkům raději vyhýbat (pokud nejsou fermentované)? Jiné články a videa i lékařů tvrdí, že se sóji nemusíme obávat, já si to až tak nemyslím, ale hledám představu o přiměřeném množství. Může například každodenní užívání mletých lněných semínek (v lekci ořechy a semena uvádíte, že obsahují fytoestrogeny) v množství 20g/den, způsobit problémy u mužů? Ptám se proto, že je užívám společně s chia semínky do koktejlů nebo i na chleba s máslem.
Děkuji za odpověď a Váš čas.

To je dobrá otázka, kolem které se neustále vedou diskuze. V podstatě celý problém byl nastartován zveřejněním studií, které poukázaly na fakt, že zvýšený příjem izolovaných fytoestrogenů ze sóji (v laboratorních podmínkách) vedl ke zvýšenému výskytu některých nádorových onemocnění. Tato informace sama o sobě nemusí nic závažného znamenat, protože se jedná o nepřirozenou situaci (pokusy na hlodavcích + enormně vysoké dávky izolovaných látek, které běžnou stravou není možné zajistit). Při snaze dokázat tento efekt v praxi byly zjištěny zajímavé souvislosti:

1. Asijská populace, kde jsou sójové výrobky běžnou součástí každodenního jídelníčku, vykazuje průměrný příjem sójových isoflavonů kolem 50 mg za den (odpovídá přibližně 250 g tofu). Výskyt některých nádorových onemocnění (primárně rakoviny prsu) včetně dalších chorob, u kterých je prokázán pozitivní vliv fytoestrogenů, je ve srovnání se západní populací výrazně nižší.

2. Evropská a americká populace dlouhodobě vykazují průměrný denní příjem fytoestrogenů kolem 3 mg, těmto podstatně nižším dávkám odpovídá i zvýšený výskyt jmenovaných chorob.

3. Fytoestrogeny působí tak, že mají schopnost se navázat na estrogenový receptor na membráně jádra buňky. Toto ale nezvyšuje estrogenní aktivitu v rozsahu, jak se běžně prezentuje, protože biologický účinek isoflavonů ze stravy je na úrovni přibližně jedné tisíciny aktivity našeho vlastního estrogenu. To znamená, že za normálních podmínek je příjem fytoestrogenů z běžné stravy bezpečný (= negativně neovlivní hormonální regulaci)

4. Problémy nastávají až v situacích, kdy místo přirozené stravy (sójové boby, resp. celá zrna jakýchkoli luštěnin, ať neřešíme jen sóju, či základní deriváty typu tempehu nebo tofu) zařadíme do stravy specificky upravené sójové potraviny, u kterých se koncentrace fytoestrogenů zvýší na vysoké násobky standardního množství. Typickým příkladem mohou být sójové proteinové koncentráty nebo sójové maso a výrobky z něj. Dále je tohoto extrému možné dosáhnout i konzumací enormně vysokého množství sójových bobů či jejich "zdravých" derivátů (tofu, tempeh), což se v praxi může stát, protože spousta lidí ráda podléhá různým trendům ve výživě.

A tady pozor - proestrogenní efekt stravou přijímaných fytoestrogenů vyrovná či překoná vliv vlastně produkovaného estrogenu především v situacích, kdy je produkce vlastního estrogenu výrazně nižší, což nejčastěji bývá u žen v průběhu menopauzy. Na základě tohoto zjištění se pak šíří dezinformace o tom, že sója je nebezpečnou potravinou s ohledem na její vliv na hormonální regulaci, přitom se ve skutečnosti týká jen velmi specifických situací.
Stručně shrnuto - pokud budete konzumovat základní sójové výrobky (= vyhýbat se koncentrovaným zdrojům fytoestrogenů, kam patří i doplňky stravy) a navíc v dávkách, které v základu odpovídají pravidlům pestré a rozmanité stravy (= bez ohledu na snahu vyčíslit přesné gramáže a hledat neexistující hranice toho, co je ještě v pořádku a co už je příliš mnoho), není třeba si dělat zbytečné starosti s negativním dopadem fytoestrogenů na zdraví. Právě naopak - studie poukazují na silně příznivý vliv fytoestrogenů ze sóji u mužů i žen, protože regulují estrogenní aktivitu (zajímavý je např. jejich vliv na zvyšování hustoty kostí).
Množství potravin, které uvádíte, jsou naprosto normální pro všechny skupiny populace, pozor si dejte jen na zvýšený příjem proteinových koncentrátů.

Témata:  Fytoestrogeny 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi