Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobry den.
Moje otázka se týká vápníku. Které zdroje vápníku užívat v případě vyloučení všech mléčných výrobků ze stravy? Vím, že i v případě jejich užívání je vstřebatelnost vápníku diskutabilní, v čem se zaměřit, aby byl dostatečný příjem vápníku zajištěn? Umí makový olej posloužit jako doplněk lépe než vápník v tabletách? Pokud ano, asi v jakém mnozství by se měl užívat? Víme, že mák je dost mastný, tak aby to zbytečně nezatěžovalo i žlučník a tráv. trakt.
Děkuji

Jakmile vyloučíte ze stravy veškeré živočišné mléčné výrobky, je potřeba v první fázi zaměřit pozornost na dodání dobře využitelných zdrojů tohoto prvku ze stravy (doplňky vždy vnímejte jako náhradní a doplňkovou variantu a přizpůsobujte tomu i kvalitu koncepce stravování). Vedle kostí (kostní vývary) je bohatým zdrojem řada ořechů a semen (zajímavé jsou mandle), dále pak celá zrna obilovin. U rostlinných zdrojů minerálů obecně platí, že je potřeba dbát při jejich kulinářské úpravě především na snižování obsahu antinutričních látek, které výrazně zhoršují využívání prvků. Znamená to používat namáčení, klíčení, spektrum tepelných úprav, kvašení...
Vápník je ve stravě vázán především na aminokyseliny, případně na fytochemické látky - rostlinné oleje proto obsahují naprosté minimum kalcia včetně dalších minerálů, je proto zbytečné se snažit používat je jako zdroj prvků.

Témata:  Vápník   Mléčné výrobky 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi