Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na období zavádění prvních příkrmů (uvažujme 5. -6. měsíc) a s tím spojené omezování kojení. První příkrmy (když se jedná klasicky o různou zeleninu) nejsou ještě kompletní jidla, co se týká přísunu makroživin a minerálů. Kolik by mělo tedy zůstat denně v jídelníčku dítěte mateřského (umělého) mléka, aby mělo dítě dostatek živin a minerálů? Jaký by měl být poměr příjmu/množství zaváděné stravy a mateřského mléka například od těch 6.měsíců do 1 roku?
Děkuji

Moderní výživa má přirozenou tendenci přistupovat ke stravování systematicky, standardně prezentuje následující postup rozdělený do několika fází:
V první fázi se podává jednodruhové ovocné nebo zeleninové pyré (nejlépe jablka, banány, hrušky, dýně, mrkev, hrášek), každý nový druh je vhodné zařadit s odstupem 3 – 4 dnů. Tyto pokrmy by se neměly přislazovat.
V druhé fázi se postupně zařazují vícesložkové ovocné, zeleninové a masozeleninové příkrmy až do stavu, kdy dítě má
příkrm s masem 6x týdně (1x týdně je možné maso nahradit vařeným slepičím žloutkem). V průběhu 2 – 3 týdnů se tak nahradí 1 mléčná porce dávkou příkrmu o objemu 50 – 200 g.
Ve třetí fázi (standardně během 7. měsíce) se nahrazuje druhá mléčná porce ovocno-mléčným příkrmem (používá se neslazený jogurt, minimálně do konce 12.měsíce se vyhýbejte tvarohu).
Ve čtvrté fázi (8. měsíc) se třetí mléčná dávka nahrazuje mléčnou kaší. Běžně se doporučuje použít bezlepkový zdroj, i když se vedou diskuze kolem výhodnosti manipulace se zdroji lepku v průběhu tzv. imunologického okna.
Poslední fáze zahrnuje zařazování příkrmů s obsahem těstovin.

Tento postup je ale rámcový, důležité je reflektovat na potřeby dítěte, které jsou silně individuální.

Témata:  Hubnutí   Kojení 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Jak naše kurzy hodnotí
absolventi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi