Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.
BCAA se pro komerční účely syntetizují, což je pojem vztahující se k získávání AMK fermentační aktivitou některých mikroorganismů na organických substrátech, kde nejčastějším je právě sója. Není to jediná možnost, jak tyto AMK vyrábět, výrobci ale v naprosté většině případů volí postupy, které jsou finančně nejvýhodnější, což je vcelku logické. Nezáleží tak na koncentraci požadovaných složek v původní surovině, dležitá je "výtěžnost".
V kontextu s dotazem vzniká především otázka, jak vnímat význam pojmu "dostatek". U nesportující populace by s BCAA neměl být problém, některé rostliny je zastupují v relativním dostatku (např. rýže je významným zdrojem). U vegansky se stravujících sportovců (obzvlášť silového rázu) je vhodná podpůrná suplementace - v dnešní době se vyrábí rýžové proteinové koncentráty ve vysoké kvalitě (se zajímavým obsahem BCAA), v případě potřeby je možné zvolit i čisté aminokyselinové přípravky, které jsou rostlinného původu (vyrábí se fermentační činností mikroorganismů).
Na dotazy odpovídá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů
Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.