Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

B komplex

B komplex je skupina osmi esenciálních vitamínů, které hrají klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích. Tyto vitamíny zahrnují B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (folát nebo kyselina listová) a B12 (kobalamin). Každý z těchto vitamínů má specifické funkce, ale všechny společně podporují celkové zdraví těla. B vitamíny jsou nezbytné pro správnou funkci metabolismu, produkci energie, udržení zdravého nervového systému a tvorbu červených krvinek.
Vitamíny B komplexu jsou obsaženy v mnoha potravinách, nejvíce v celozrnných obilovinách, luštěninách, mase, vnitřnostech, vejcích, mléčných výrobcích a listové zeleniny. Protože tělo neumí tyto vitamíny skladovat (s výjimkou B12), je důležité je pravidelně doplňovat stravou nebo doplňky stravy. Nedostatek vitamínů B může vést k únavě, anémii, ztrátě chuti k jídlu, depresím, svalovým křečím, vypadávání vlasů aj.

Dobrý den, mám dotaz.
Podle čeho se určité látky řadí do skupiny B komplexu? Poslední dobou mi připadá že každá druhá látka má označení B. Kolik těch béček tedy ve sktečnosti je?
Díky :)

Název vitamín pochází z počátku minulého století, byl navržen jako složenina latinských slov "vital" a "amine" (v překladu „životně důležité aminy“).
V současné době se do skupiny vitamínů řady B komplexu řadí následující látky:
Vitamín B1 (thiamin), Vitamín B2 (riboflavin), Vitamín B3 (niacin), Vitamín B4 (adenin), Vitamín B5 (kyselina pantothenová), Vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Vitamín B7 (biotin = vitamín H), Vitamín B8 (inositol), Vitamín B9 – kyselina listová (folacin, folát), Vitamín B10 (kyselina para-amino-benzoová - PABA), Vitamín B11 (cholin), Vitamín B12 (kobalamin), Vitamín B13 (kyselina orotová = kyselina lipoová), Vitamín B14, Vitamín B15 (kyselina pangamová), Vitamín B16, Vitamín B17 (amygdalin).
Pojem vitamín byl postupně rozšiřován i na další objevované látky, ne všechny ale byly v chemické struktuře zastoupeny aminovou skupinou – kategorizace se už neměnila, dnes mluvíme o vitamínech jako o látkách esenciálních (životu nezbytných, které si tělo neumí samo vytvářet a proto je musíme dodávat každodenní stravou). Svým způsobem je označení „vitamín“ zastaralé a neodpovídá původnímu významu tohoto pojmu.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi