Síla myšlenky

To je velmi často kladená otázka ze strany zájemců o studium u nás. Důvod je vcelku pochopitelný - jsme vnímáni jako vzdělávací společnost v oblasti stravy a zdraví. Tématika práce s myslí, která u mnohých evokuje zdání ezoterična, nějak „nesedí“ do této koncepce.

Toto je velmi nešťastný a krátkozraký způsob uvažování. Každá lidská bytost vlastní tělo, které je ovládáno vědomou i podvědomou myslí. To, co se děje na úrovni naší mysli, se vždy nějakým způsobem odráží na chování fyzického těla. Nejen jako celku, ale i na úrovni jeho dílčích částí včetně jednotlivých buněk.

Z pozice této logiky je tedy zřejmé, že pokud se budeme učit postupně ovládat pochody v naší mysli, vždy tím ovlivníme chování našeho těla či jeho jednotlivých částí. V dnešní době se touto problematikou zabývá například vědní obor psychosomatika.

Protože vztahy mezi psychikou a zdravím probíráme v půlročním kurzu Poradce pro výživu, bylo by zbytečné se těmto oblastem věnovat i v Meditace pro začátečníky. V kurzu se proto zabýváme prakticky použitelnými a současně i logicky uchopitelnými věcmi v oblasti práce s vlastní myslí.

Nejvíce jsou ve středu zájmu meditace.

U nich totiž většina začátečníků tápe hned v samotných základech – tedy jak se dostat do meditačního stavu, co tam dělat, či jak vůbec poznat, že skutečně meditujeme.

Další výzvou je takzvané programování mysli. Základem tohoto procesu je volba a používání správných afirmací a kontrola emocí, které neustále produkujeme.

Spousta lidí žije v domnění, že jejich život je řízen jejich vlastní racionalitou. Opak je ale skutečností – jsme ovládáni emocemi, které produkujeme vědomě i nevědomě. Naprostá většina populace si to navíc ani neuvědomuje. A jsou to právě emoce, které jako nositelé velmi silné energie vedou naše jednání určitým směrem:

  • Díky emocím jíme pouze potraviny, které nám chutnají (nikdo nebude jíst jídlo, o kterém ví, že je sice zdravé, ale přitom mu nechutná),
  • Emoce způsobují to, že si vybíráme životní partnery (vztahy a sňatky z rozumu jsou v dnešní době v civilizované společnosti velkou vzácností),
  • neustále hledáme zdroje zábavy – dovolené, večírky, společenské akce – kde se bavíme. To znamená, že produkujeme emoce, které nás nějakým způsobem naplňují.

Život prostě je o emocích. A pokud je naším cílem mít svůj život pod kontrolou, je potřeba se naučit, jak ovládat svoje emoce. Toto poznání je základem celého jednoměsíčního kurzu Meditace pro začátečníky, kde se učíme jednotlivým technikám práce s myslí.

Jeho nástavbou je pak víkendový pobytový seminář se stejným názvem, kde rozvíjíme především praktickou stránku meditací (v rámci možností dané počasím vždy v přírodě) a práce s energiemi.

Pokud budete chtít hledat vztah mezi obsahem tohoto kurzu a způsobem stravování, existuje jeden zajímavý styčný bod:

Jakmile se naučíme techniky, kterými budeme mít pod kontrolou svoje emoce, zjistíme, že bude o to jednodušší měnit i způsob stravování. A to proto, že budeme schopní mnohem lépe porozumět chutím, které nás ovládají, a systematicky je přetvářet požadovaným směrem. Začíná to změnou v nákupních zvyklostech, končí v kuchyni přípravou nových receptů.

Vyberte si z našich kurzů

Co říkají o studiu naši absolventi

Radka Hazuchová

www.skutecnezdravaskola.cz

Profesně se výživě věnuji více jak dvacet let. Jsem výživový poradce a kuchařka přirozené stravy. Osobně nepropaguji žádný výživový směr, vždy by mělo jít o životní rovnováhu každého jedince ve všech směrech. Jako lektorka a regionální koordinátorka Skutečně zdravé školy jsem absolvovala on-line kurz Výživa dětí, který mi pomohl ucelit dosavadní informace v zaměření na děti, které jsou naší společnou budoucností. Děkuji Martinu Jelínkovi, za hodnotný kurz, který je kvalitně sestavený a vřele ho všem doporučuji. Terapie jídlem má jediný vedlejší účinek a tím je Zdraví, které si všichni musíme zasloužit svým chováním a přístupem k životu. Ať vám chutná život!

Ing. Václav Solanský

Dlouho jsem hledal kurz, který by sjednotil a utřídil mé dosavadní nabyté znalosti v oblasti zdraví a výživy. V dnešní době dochází často k rozhodovací paralýze – internet a další zdroje chrlí kvanta informací, ve kterých je obtížné se pragmaticky vyznat. Hledal jsem ale nejen celistvé informace, hlavně jsem pátral po té správné osobě, člověku z dlouholeté praxe, lektorovi, který to, co říká, taky sám dělá. Pan Mgr. Martin Jelínek, který osobně kurz vede, je přesně tou osobou, která tyto parametry splňuje. Setkání s ním dalece přesahuje mantinely tohoto kurzu, protože ukončením kurzu nic nekončí, ale teprve začíná spolupráce na cestě k lepšímu a zdravějšímu životu nás všech. Rozhodnete-li se jít touto cestou, budou to jedny z nejlépe investovaných prostředků ve Vašem životě.

Ľubica Majerová

Kurz Martina Jelínka je to najlepšie čo som si mohla vybrať, pretože si myslím že je to najkvalitnejší kurz v oblasti výživy a poradenstva.Štúdium formou online mi vyhovovalo, práca so stránkou je jednoduchá a prehľadná, a hra ZOF je veľmi poučná. informácií ktoré som sa naučila počas kurzu budem čerpať celý život, sú to veľmi dobré základy pre ďalší rozvoj v oblasti zdravej výživy. Ďakujem pánovi Jelínkovi že je ochotný sa deliť so svojími cennými vedomosťami a skúsenosťami s nami ostatnými.

Další ohlasy absolventů

Vyberte si z našich kurzů

Zpět do sekce Vše o studiu