Kurzy ATAC

Úvod / Jak se u nás studuje / Jaký důraz klademe na alternativní výživové směry?

Jaký důraz klademe na alternativní výživové směry?

Alternativní výživové směry

Jednoduše velký. Z jednoho prostého důvodu, který se skrývá v pravidlech Zóny optimálního fungování (ZOF).

Každý člověk je vlastní metabolickou individualitou a má výrazné adaptační schopnosti. Lidsky řečeno to znamená, že se umíme přizpůsobit mnoha situacím. To platí i o stravování.

Člověk byl stvořen přírodou jako všežravec.

To znamená, že náš trávicí trakt je tak schopen pojmout vše, co je poživatelné, a následně to i zpracovat.

Jako bytost tvořená tělem a myslí máme i schopnost se vyvíjet. Lidské vědomí disponuje svobodnou vůlí, která nám na rozdíl od zvířat dává možnosti.

Možnosti volby ve výběru toho, co a jak jíme.

Navíc žijeme v době, která toto umožňuje s mnohem větším potenciálem, než se mohlo zdát například našim rodičům.

Tušíte, co mají společného Eskymák žijící v Grónsku a Mongolec pasoucí skot na širých pláních?

Odpověď je tady jednoduchá – omezenou možnost volby v oblasti stravování. Dokud nezmění prostředí, ve kterém doposud žili, nikdy neokusí svobodu v podobě jakýchkoli jiných forem stravování, než jaké jim nabízí podmínky, ve kterých žijí. Nemají šanci proto, že v jejich realitě není přístup k potřebným potravinám, na kterých by postavili nový stravovací režim, kterým si současně neublíží.

Většina z nás ale tuto možnost má a mnozí ji s radostí využívají. Problém je v tom, že pouze velmi malé procento z nich ve skutečnosti vědí, co dělají. Tedy znají možné následky svého počínání.

Obecně platí, že jakmile provedeme jakoukoli změnu (i ve stravování), je potřeba počítat s reakcí. Když přestaneme jíst jakoukoli potravinu, vznikne v jídelníčku „prázdný prostor“, který je potřeba vyplnit. Pokud to neuděláme vědomě (cíleně), stane se to vždy automaticky na základě reakcí podmíněných potřeb metabolismu a produkovaných emocí.

Ať už se bavíme o různých formách vegetariánství, režimech paleostravování či jiných nízkosacharidových dietách, vždy je nutné tyto snahy vědomě řídit správným směrem. Metabolická adaptabilita, která byla dána do vínku každému člověku, je vstupenkou do světa neomezených možností forem a způsobů stravování.

Je potřeba si uvědomit, že každý máme možnosti. Pokud se rozhodneme je využít a současně si nechceme zdravotně ublížit, vyplácí se změny neprovádět jenom na základě nadšení, ale jednat s rozumem. Z toho důvodu jsou běžně rozšířené výživové směry, které jsou nešťastně označované jako alternativní, nedílnou součástí našeho studia. Jako tvůrce kurzů i jejich lektor bych byl sám proti sobě, kdybych možnost této formy vzdělání nešířil dál.

Co říkají o studiu naši absolventi

Mgr. Kateřina Siebeltová

Kurz poradce pro výživu a suplementaci bych doporučila všem, kteří se snaží vyznat ve výživě. Kurz vás provede všemožnými detaily i komplexnějšími poznatky v různých odvětvích. Nejvíce kvituji rozdělení jednotlivých lekcí do mnoha měsíců a vystudování si kurzu dle mého času.

RNDr. Růžena Šimková

Vzhledem k vysokému výskytu zdravotních komplikací způsobených nevhodným stravováním jsme jako absolventi tohoto kurzu schopni účinně tyto problémy řešit. Velmi zábavnou a účinnou formou se ukázala metoda studia založená na tvorbě myšlenkových map, jejichž obsah se skvěle pamatuje.

Hana Bourková

Den, kdy jsem objevila kurz pana Mgr. Martina Jelínka na internetu, by se dal zařadit mezi ty šťastné. Hledala jsem nějaký komplexní kurz z oblasti výživy a mohu říct, že touto volbou jsem se nespletla. Kurz předčil moje očekávání - dokonale propracovaný systém výuky, úžasná výhoda on-line studia, skvělý přístup pana Mgr. Jelínka. Kurzy ATAC mohu všem vřele doporučit.