Úvod / Jak se u nás studuje / Jaký důraz klademe na alternativní výživové směry?
Jednoduše velký. Z jednoho prostého důvodu, který se skrývá v pravidlech Zóny optimálního fungování (ZOF).
Každý člověk je vlastní metabolickou individualitou a má výrazné adaptační schopnosti. Lidsky řečeno to znamená, že se umíme přizpůsobit mnoha situacím. To platí i o stravování.
Člověk byl stvořen přírodou jako všežravec.
To znamená, že náš trávicí trakt je tak schopen pojmout vše, co je poživatelné, a následně to i zpracovat.
Jako bytost tvořená tělem a myslí máme i schopnost se vyvíjet. Lidské vědomí disponuje svobodnou vůlí, která nám na rozdíl od zvířat dává možnosti.
Možnosti volby ve výběru toho, co a jak jíme.
Navíc žijeme v době, která toto umožňuje s mnohem větším potenciálem, než se mohlo zdát například našim rodičům.
Tušíte, co mají společného Eskymák žijící v Grónsku a Mongolec pasoucí skot na širých pláních?
Odpověď je tady jednoduchá – omezenou možnost volby v oblasti stravování. Dokud nezmění prostředí, ve kterém doposud žili, nikdy neokusí svobodu v podobě jakýchkoli jiných forem stravování, než jaké jim nabízí podmínky, ve kterých žijí. Nemají šanci proto, že v jejich realitě není přístup k potřebným potravinám, na kterých by postavili nový stravovací režim, kterým si současně neublíží.
Většina z nás ale tuto možnost má a mnozí ji s radostí využívají. Problém je v tom, že pouze velmi malé procento z nich ve skutečnosti vědí, co dělají. Tedy znají možné následky svého počínání.
Obecně platí, že jakmile provedeme jakoukoli změnu (i ve stravování), je potřeba počítat s reakcí. Když přestaneme jíst jakoukoli potravinu, vznikne v jídelníčku „prázdný prostor“, který je potřeba vyplnit. Pokud to neuděláme vědomě (cíleně), stane se to vždy automaticky na základě reakcí podmíněných potřeb metabolismu a produkovaných emocí.
Ať už se bavíme o různých formách vegetariánství, režimech paleostravování či jiných nízkosacharidových dietách, vždy je nutné tyto snahy vědomě řídit správným směrem. Metabolická adaptabilita, která byla dána do vínku každému člověku, je vstupenkou do světa neomezených možností forem a způsobů stravování.
Je potřeba si uvědomit, že každý máme možnosti. Pokud se rozhodneme je využít a současně si nechceme zdravotně ublížit, vyplácí se změny neprovádět jenom na základě nadšení, ale jednat s rozumem. Z toho důvodu jsou běžně rozšířené výživové směry, které jsou nešťastně označované jako alternativní, nedílnou součástí našeho studia. Jako tvůrce kurzů i jejich lektor bych byl sám proti sobě, kdybych možnost této formy vzdělání nešířil dál.
Roman Kořínek
Již nějaký čas se zajímám o výživu ve smyslu obohacení jídelníčku o nutričně hodnotnou stravu. Kurz „Poradce pro výživu a suplementaci“ jsem si vybral díky osobnosti lektora – Mgr. Martina Jelínka, jehož práci sleduji již pátým rokem. Kurz mi pomohl pochopit širší souvislosti, jak mezi obecně známými fakty, tak i mezi stavy (pocity), které zažívá mé tělo v různých fyzických režimech a fázích dne. Studenti kurzu jsou nejen vyučováni a zásobováni zajímavými informacemi, ale jsou i vedeni metodou „více úhlů pohledu“ na jednu problematiku, což považuji za velikou devizu kurzu (lektora) - obohacující a použitelnou ve všech směrech lidského myšlení. Díky kurzu jsem zjistil, že pohled na problematiku výživy může být odborný a jednoduchý zároveň.
Lívia Melicharová
Dlouho jsem hledala kurz, který není zaměřený jednostranně, kde se neřeší diety, ale komplexní pohled na stravování na míru každého z nás. Poradce pro výživu splňuje všechna tato kritéria. Byl pro mě startovací dráhou v podnikání v tomto oboru. Díky seminářům a nástavbovým kurzům Atac mám možnost jít pořád dál za stále podpory Mgr. Jelínka a spolupráce s kolegy z kurzu.
Mgr. Pavla Stýskalová DiS.
Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit Vašeho kurzu. Cením si Vašich znalostí, důvtipu a toho, jak na sobě neustále pracujete a překonáváte "zarytá dogmata". Díky Vašemu kurzu jsem získala rozhled. Teď už jenom tu teorii uvést do praxe. Jde to. Pomalu, ale jistě překonávám sebe, svoji lenost v přípravě jídla a především se snažím více přemýšlet nad tím, co jím já i moje rodina. Přijde mi to jako včera, co jsem začala hltat vaše informace. I když byla období, kdy se mi hůře soustředilo a někdy nechtělo. Přesto mě lákalo dozvídat se nové a nové informace o výživě a různý pohled na ni. Děkuji za závěrečné povzbuzení a trpělivost, když jsem z rodinných důvodů vše ukončovala zpožděně.