Restované řasy s čerstvou kedlubnou

Mořské řasy nejsou na talířích Středoevropanů příliš častou potravinou. A to je velká škoda! Jelikož tato mořská zelenina oplývá širokým spektrem dobře využitelných minerálů, vitamínů, vlákniny a navíc z nich lze rychle a jednoduše připravit delikatesu s nádechem exotiky.

Z vcelku širokého výběru mořských řas, které jsou na zdejším trhu k dostání, sáhneme dnes po řase s názvem Wakame. Tuto volbu jsme učinili především kvůli její relativně snadné dostupnosti (lze ji pořídit už i v mnoha supermarketech), časově nenáročné přípravě a poměrně jednoduchému kulinářskému kouzlení, které zvládne i kuchař amatér. Navíc oproti jiným řasám postrádá typické rybí aroma, takže zachutná téměř každému.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Hodnotit dnešní recept nutričně bude poměrně jednoduché. V celkovém kontextu se budeme bavit o odlehčené chuťovce, která co do obsahu makroživin i energie nijak výrazně nezasáhne do metabolických pochodů.

 2. Bílkovin je přítomno minimum, vnímejme je spíše jako dekoraci. Stejně je tomu i u tuků, které pochází z olivového oleje (tedy většinově nenasycené a dobře stravitelné).

 3. Sacharidy jsou komplexní, nízkoglykemické, uváděných 10 gramů je skutečně hodnota velmi nízká.

 4. Co je ale potřeba vychválit, je obsah vlákniny. Převažuje nerozpustná, tepelnou úpravou části surovin (řasy) jsme elegantně zvýšili úroveň stravitelnosti.

 5. Jiná písnička už zazní v případě mikroživin. Má smysl se bavit především o minerálních látkách, jejichž zastoupení je pro mořské řasy skutečně typické. Převládají prvky jako je vápník, hořčík, draslík, sodík, v celkovém kontextu mají mořské řasy jasně zásadotvorný charakter, kterým navíc ovlivňují celý recept.

 6. Termicky je recept mírně ohřívající. Osvěžující kedluben jsme přebili chilli kořením, otázkou už pak bude, kolik jej použijeme, abychom změnili ohřívající charakteristiku na termicky horkou.

 7. Energeticky je recept dominantně jin, i když chilli dodá horkou jang energii, která společně se solí jako protipól vyrovnává jin platformu většiny surovin.

 8. Z důvodu použitých surovin a práce s nimi (řasy, kedluben, tepelná úprava, koření) je recept velmi snadno a dobře stravitelný. Velká výhoda pro ty, kteří šetří vlastní energii či se snaží stravou jakkoli podpořit svůj zdravotní stav.

 9. Jak už zaznělo, celkové množství energie je skutečně velmi nízké, řasy je možno s úspěchem zařadit jako součást receptů při redukčních dietách. Opět ale pouze jako odlehčenou svačinu nebo předkrm, z pozice obsahu makroživin v žádném případě nemohou plnohodnotně nahradit hlavní chod.

 10. Napadá mě zajímavá možnost použít tento recept jako pomůcku při poruchách acidobazické rovnováhy (konkrétně překyselení), ale s mírnou úpravou ve smyslu snížení množství chilli koření. Abych ale nebyl brán za slovo do posledního puntíku, bude potřeba upřesnit, že je to jedna z mnoha možností, kterou při tzv. „odkyselování“ organismu můžeme použít, v žádném případě ne jediná ani dokonalá a všeřešící.

 11. Abych mohl takto upravené řasy doporučit malým dětem, bylo by potřeba odstranit ostré koření, což technicky není žádný problém.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut (bez namáčení řas)

Přibližná cena

18 Kč / celá porce

Kategorie

Svačiny

Vhodné pro


Podobné recepty