Polévka s medvědím česnekem

Protože je jaro v plném proudu a příroda nám statečně začíná nadělovat svoje zázračné plody, nebudeme se této její snaze vyhýbat a sáhneme po provokativně vonícím medvědím česneku, ze kterého si připravíme (ne)typicky českou vysokoproteinovou česnečku.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Ne každý miluje výrazně silný buket česneku včetně medvědího. Toto ale populačně nezměníme, proto zaměříme pozornost na zbývající charakteristiky, které jsou v dnešním případě víc než ukázkové.

 2. Nejprve co nám prozradí pohled do nutriční tabulky: Tento jasně říká, že polévka je vysokosacharidová s nízkým glykemickým indexem. Převážná většina sacharidů pochází z bezlepkového kváskového pečiva, což je velká výhoda z hlediska nutričního i co do stravitelnosti.

 3. Zastoupení vlákniny je na jednu porci vysoce nadstandardní, v tepelně upravené podobě je navíc velmi dobře stravitelná.

 4. Dále zjistíme, že množství bílkovin díky použitému proteinovému koncentrátu je doslova ukázkové. Tady budou jásat nejenom sportovci, ale všichni proteinově malnutriční (děsný pojem, o kterém naprostá většina takto postižených ani neví, že jsou postižení, takže příliš jásat nebudou :-). Protože jsme použili hrachový protein, jehož aminokyselinové spektrum je v oblasti rostlinných zdrojů skutečně fenomenální (řadí se v této nativní formě mezi plnohodnotné), navíc v oblasti rychlosti trávení patří mezi pomalé, konzumací naší česnečky ovlivníme metabolismus více, než by se mohlo zdát. A samozřejmě tím konstruktivním směrem, tedy stabilizace krevního cukru, podpora proteoanabolismu a zvýšení stupně zasycení.

 5. Tuků je ve srovnání s bílkovinami poměrně málo, což v tomto případě chválím. Pochází z olivového oleje, tedy převažují nenasycené v čele s omega-9 kyselinami. Prostě jedna výhoda za druhou.

 6. Termicky se polévka bude chovat ohřívajícím způsobem.

 7. Obsah látek v česneku způsobí posun acidobazicity do zásaditých hodnot. Nebude se ale jednat o nic dramatického, protože navýšená koncentrace bílkovin tyto parametry umírní.

 8. Medvědí česnek obsahuje aromatické látky na bázi síry, které intenzívním způsobem podporují aktivitu imunitního systému. Této výhody se nebojme využít, v dnešní době bývá placena zlatem.

 9. Použitím bezlepkového kváskového chleba jsme otevřeli možnosti nemalému počtu našich spoluobčanů. Pravdou je, že koupit kváskové bezlepkové pečivo vyžaduje určitou snahu i finanční investici, v mnoha ohledech se toto ale vyplatí a navíc dokumentuje fakt, že když se chce, tak to jde.

 10. Pokud by si chtěli smlsnout na polévce i malé děti, s opatrností bych nechal přivonět od jednoho roku (aroma je přece jenom silné), obsah bílkovin v tomto směru vadit nebude.

 11. Jak už zaznělo, jásat budou především sportovci, kteří takto v tekuté a enormně dobře stravitelné formě mají přístup k vyváženému poměru živin s navýšenou hodnotou plnohodnotných bílkovin.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

30 minut

Přibližná cena

16 Kč / jedna porce

Kategorie

Polévky

Vhodné pro
Podobné recepty