Dýňové smoothie

Protože je sezóna dýní v plném proudu, bylo by smutné nezkusit nějakou specialitu i z této suroviny. Nejlépe samozřejmě co nejatraktivnější tak, aby naše vědomí zatoužilo si ji hned vyzkoušet.

Dýňové smoothie je skutečně netradiční. O to více překvapení se bude konat na straně chuťových buněk a intenzívně příjemného pocitu rozlévajícího se celým žaludkem.

Jaký tedy můžeme očekávat výsledek?

Kromě provokativně inovátorské jemné chuti to je dávka endorfinů vyprodukovaná v mozku, která se bude velmi hlasitě dožadovat další porce.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Ve čtvrtlitrovém objemu koktejlu najdeme poměrně harmonicky vyrovnané poměry živin. Naše snaha o výrobu této netradiční receptury poskytla vysokosacharidový pokrm, jehož hodnota GI je na velmi nízké úrovni. První krok jsme tedy udělali správným směrem.

 2. Obsah vlákniny je relativně nízký. Hodnoťme jej jako na spodní hranici normy, která ještě přísluší parametrům vyrovnanosti.

 3. S ohledem na spektrum použitých surovin by ani nebylo moudré očekávat jakoukoli nálož bílkovin. Naštěstí ale v základu přítomny jsou, dokonce ve stejném množství, jako je vláknina.

 4. Zastoupení tuků je minimalistické, pouze dokresluje před chvílí definovaný obraz nutriční vyváženosti.

 5. Množství energie je relativně nízké. Je samozřejmě výsledkem objemu zastoupení jednotlivých živin. V tomto směru považujme koktejl za typicky dietní.

 6. Termicky se díky koření posune celá charakteristika smoothie do mírně ohřívající sféry.

 7. V oblasti acidobazické rovnováhy jsme dostali nádherně a ukázkově zásadotvorný výsledek. Poplácejme se za to po zádech, dobré nálady není nikdy dost.

 8. Stravitelnost koktejlu bude na velmi hezké úrovni. Sice jsme jej tepelně neupravili, množství vlákniny ale není nijak vysoké, takže žádnou brzdu v tomto směru nečekejme.

 9. Sladké varianty smoothie jsou vždy dominantně jin. Pozor tedy na jejich zbytečně velkou konzumaci, na kterou může přiměřenou mírou reagovat naše střevní peristaltika.

 10. Dejte ochutnat i malým dětem, věková hranice jednoho roku je naprosto přiměřená.

 11. Dnešní smoothie je spíše chuťovkou a zážitkovým zpestřením, neočekávejme od něj žádné nutriční zázraky. Výjimkou je již uváděná acidobazická tendence, kterou můžeme úspěšně využít v případech některých zdravotních situací.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

10 Kč / celá porce

Kategorie

Nápoje

Vhodné pro

Podobné recepty