Kategorie: Koření a ochucovadla / Koření
Energie kcal
308 kcal
Energie kJ
1286 kJ
Bílkoviny
5 g
Sacharidy
35 g
Tuky
10 g
Vláknina
25 g
Šabrej kmínovitý, z něhož je získáváno koření známé jako římský kmín, má domov ve Středomoří – znali jej a používali staří Egypťané, Řekové i Římané. V současnosti se kumin (tak je římský kmín známý v západní Evropě) hojně používá především v asijských kuchyních, například indické, kde je nedílnou součástí karí a koření gran masala. Římský kmín je doma i ve středoasijských státech (říkají mu tady zira), na Balkáně (kimion), v Indonésii (djintan).
Je k dostání sušený nebo mletý na hnědozelený prášek. Typická je silná, ostrá a nahořklá příchuť s pikantní vůní.
Na východě cumin zůstává stále součástí tradičních rostlinných léků. Například v Izraeli je cumin považován za prevenci před rakovinou močových cest a v Indii jím léčí astma. Dále je také účinný při léčení syndromu karpálního tunelu, průjmu a poruch trávení. Pomáhá ke zvýšení laktace a snižování nevolnosti v těhotenství. V neposlední řadě je vhodný jako diuretikum, stimulant a lék proti křečím. Na Západě se používá především ve veterinární medicíně.
Ostrá, hořká a pronikavá chuť, které se dost liší od běžného kmínu – římský kmín je tak aromatický, že snadno přehluší chuť ostatních ingrediencí v připravovaném jídle. Při jeho používání je proto rozumné postupovat s rozvahou.
V Evropě se využívá převážně ve Španělsku a Portugalsku do vysoce kořeněných jídel. Typický je pro indickou kuchyni (jako součást kari). Dále je oblíben v arabských, afrických, asijských, amerických a středozemských kuchyních. Toto koření je také spojováno s Marokem, kde je vůní pouličních kuchařů.
V mnohých zemích se přidává do pečiva, salátů či salámů. Bývá součástí kebabu, kuskusu, indického dhálu, indického nápoje Zeera Pani, německého likéru nebo mexických pokrmů. Příchuť cuminu můžeme pocítit také v portugalské klobáse nebo kořeněných sýrech, například holandský Leyden nebo německý Münster. Na Blízkém východě je známý s rybami a grilovaným masem.
Tip na lepší chuť římského kmínu? Krátce jej nasucho opečte na pánvi a podrťte – bude jemnější.