Kategorie: Koření a ochucovadla / Koření
Energie kcal
485 kcal
Energie kJ
2030 kJ
Bílkoviny
13.3 g
Sacharidy
53.3 g
Tuky
20 g
Vláknina
13.3 g
K sušení a následnému mletí se používají zralé plody papriky roční-kořeninové. Rozdíl mezi paprikou sladkou a pálivou je v obsahu kapsaicinu. Kapsaicin je alkaloid charakteristický ostrou chutí a vyskytuje se nejvíce v semenech a přepážkách plodu. Existuje rozsáhlé množství typů a kultivanů papriky roční a podle toho se z ní vyrábí různé druhy koření. Nejčastěji jsou ostré drobnoplodé papriky roční.
Paprika ovlivňuje činnost střev a pomáhá k trávení - má vliv na vylučování kyseliny solné a žaludečních šťáv. Má prokrvující účinky a hodí se k léčbě artritických stavů a revmatismu. Plody i semena pálivých odrůd jsou dobrým prostředkem na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Papriky se vyšším zastoupením kapsaicinu můžeme využít při nachlazení i k zamezení rozvoje střevních parazitů.
Velmi známá a oblíbená je v Maďarsku. Dále se hojně používá v jižní Evropě, kde se přímo čerstvá přidává do salátů, pomazánek nebo k masu. Pálivá paprika je nedílnou součástí mexické kuchyně, kde je oblíbené udění paprik nebo ostrá omáčka mole. Přidává se do pokrmů celá, drcená nebo jako prášek z celých plodů a semen. Na Blízkém východě je součástí směsi baharat, v severní Africe směsi berbera. Paprikou sladkou i pálivou se nejčastěji dochucují omáčky, guláš nebo maso. Má skvělé barvící schopnosti, které zapříčiňují výraznou barvu několika kořenících směsí.
Více o výukové
aplikaci ZOF.
Otestujte svoji
nutriční gramotnost.
Podívejte se na naši
nabídku kurzů.
Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.