Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Paprika pálivá

Kategorie: Koření a ochucovadla / Koření

Paprika pálivá

Nutriční hodnoty (100 g):

Energie kcal

440 kcal

Energie kJ

1839 kJ

Bílkoviny

13.3 g

Sacharidy

60 g

Tuky

13.3 g

Vláknina

6.7 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (13.3 g) Sacharidy (60 g) Tuky (13.3 g) Vláknina (6.7 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (12.6 %) Sacharidy (57.1 %) Tuky (27.2 %) Vláknina (3 %)

K sušení a následnému mletí se používají zralé plody papriky roční-kořeninové. Rozdíl mezi paprikou sladkou a pálivou je v obsahu kapsaicinu. Kapsaicin je alkaloid charakteristický ostrou chutí a vyskytuje se nejvíce v semenech a přepážkách plodu. Existuje rozsáhlé množství typů a kultivanů papriky roční a podle toho se z ní vyrábí různé druhy koření. Nejčastěji jsou ostré drobnoplodé papriky roční.

Paprika pálivá a zdraví

Paprika ovlivňuje činnost střev a pomáhá k trávení - má vliv na vylučování kyseliny solné a žaludečních šťáv. Má prokrvující účinky a hodí se k léčbě artritických stavů a revmatismu. Plody i semena pálivých odrůd jsou dobrým prostředkem na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Papriky se vyšším zastoupením kapsaicinu můžeme využít při nachlazení i k zamezení rozvoje střevních parazitů.

Paprika pálivá v kuchyni

Velmi známá a oblíbená je v Maďarsku. Dále se hojně používá v jižní Evropě, kde se přímo čerstvá přidává do salátů, pomazánek nebo k masu. Pálivá paprika je nedílnou součástí mexické kuchyně, kde je oblíbené udění paprik nebo ostrá omáčka mole. Přidává se do pokrmů celá, drcená nebo jako prášek z celých plodů a semen. Na Blízkém východě je součástí směsi baharat, v severní Africe směsi berbera. Paprikou sladkou i pálivou se nejčastěji dochucují omáčky, guláš nebo maso. Má skvělé barvící schopnosti, které zapříčiňují výraznou barvu několika kořenících směsí.

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.