Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Marmeláda meruňková

Kategorie: Koření a ochucovadla / Džemy a marmelády

Marmeláda meruňková

Nutriční hodnoty (100 g):

Energie kcal

304 kcal

Energie kJ

1269 kJ

Bílkoviny

0.9 g

Sacharidy

70 g

Tuky

0.1 g

Vláknina

3 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (0.9 g) Sacharidy (70 g) Tuky (0.1 g) Vláknina (3 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (1.2 %) Sacharidy (96.5 %) Tuky (0.3 %) Vláknina (2 %)

Meruňka je plod meruňky obecné (Prunus armeniaca), která běžně roste v podmínkách mírného pásma. Existuje několik druhů, kde tvar plodů je vesměs stejný, jejich hmotnost se pohybuje od 40 do 150 g, ve zralém stavu mají žlutooranžovou až načervenalou barvu. Původně pochází z Číny.
Meruňková marmeláda se nejčastěji vyrábí ze zralých meruněk, které se zpracovávají v celku, propasírované nebo lisované, dále cukru a želírovacího přípravku (nejčastěji pektinu). Celá směs se uvede do varu a vaří se až do zhoustnutí směsi. Občas se k ochucení přidává i kyselina citrónová, která mj. podporuje tuhnutí hmoty. Obsah cukru i použití želírovacích látek je ale individuální, od toho se mění i nutriční charakteristiky marmelády.
V Evropské unii se pod pojmem marmeláda rozumí produkt, který obsahuje minimálně pětinu podílu citrusových plodů. Kvalita marmelády se vždy odvíjí od zastoupeného podílu ovocné složky, musí být minimálně 35 %. Marmelády, u kterých množství ovoce přesahuje 45 %, se označují jako výběrové.

Marmeláda meruňková a zdraví

Při výrobě marmelády se běžně používá cukr. Je sice možné džem připravit i bez jeho přidání, v naprosté většině případlů se tak ale neděje. Energetická hodnota marmelády je tak mnohem větší, než je tomu u syrového ovoce. To samé platí i o glykemickém indexu, výjimkou jsou situace, kdy se použijí rostlinné formy želírovacích látek obsahující vlákninu, která hodnoty GI snižuje. Je to důležitá informace především pro lidi:
- s inzulínovu rezistencí
- postižené diabetem,
- v redukčních dietách.​

Marmeláda meruňková v kuchyni

Meruňková marmeláda se nejčastěji používá jako ochucovadlo v kombinaci s pečivem a máslem. Bývá i součástí dezertů, je možné ji použít k ochucení kaší

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.