Energie kcal
0 kcal
Energie kJ
0 kJ
Bílkoviny
0 g
Sacharidy
0 g
Tuky
0 g
Vláknina
0 g
Šelak je polyesterová pryskyřice, získávaná výměšku hmyzu. Nejsou známy žádné nežádoucí vlastnosti. Bělený šelak je špinavě bílá amorfní zrnitá pryskyřice.
Slouží k vytvoření lesklého povrchu například u ovoce (citrusy, jablka, melouny a podobně), zeleniny, cukrovinek (lentilky a želé bonbóny) nebo u výrobků s čokoládovým povrchem. Může se použít jako potahová látka u tabletek. Najdeme jej v sušeném ovoci, v ořechových jádrech, nebo v zrnkové kávě. Výrobkům poskytuje lesklý vzhled a zabraňuje ztrátám vody a vlhkosti – prodlužuje jejich trvanlivost (hlavně u ovoce a zeleniny). Najdeme jej i v lepidlech, přípravcích na podlahu, v kožedělném průmyslu, může tvořit složku laků na vlasy i nehty. Ve farmacii se používá k potahování tablet.
Šelak je polyesterová pryskyřice, získávaná z pryskyřičného výměšku hmyzu Laccifer (Lachardia) lacca Kerr (čeledi Coccidae). Pro bělení se šelak rozpustí ve vodném roztoku uhličitanu sodného a vlastní bělení se provádí roztokem chlornanu sodného, po kterém následuje vysrážení vyběleného šelaku zředěnou kyselinou sírovou a sušení vzniklého produktu. Šelak zbavený vosku se připravuje dalším zpracováním, při kterém jsou přítomné vosky odstraňovány filtrací. Vyrábí se převážně v Indii.
U citlivých jedinců na chlór může vyvolávat alergické reakce – podráždění pokožky. Jinak se látka považuje za bezpečnou a neškodnou přísadu. Pro tuto látku nebyla stanovena hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka). Může být použita vegetariány, vegany i pro všechna náboženství.
Kód CAS: 9000-59-3. V ČR (celé EU) je používání šelaku k úpravě potravin povoleno. Rovněž je takové používání povoleno v USA.
Více o výukové
aplikaci ZOF.
Otestujte svoji
nutriční gramotnost.
Podívejte se na naši
nabídku kurzů.
Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.