Energie kcal
0 kcal
Energie kJ
0 kJ
Bílkoviny
0 g
Sacharidy
0 g
Tuky
0 g
Vláknina
0 g
Oxid hořečnatý slouží k úpravě pH, používá se jako zpevňující, protispékavá nebo pomocná látka. Považuje se za bezpečný. Je zdrojem hořčíku a ten je nezbytný pro lidské zdraví. Vyskytuje se v podobě velmi objemného bílého prášku (označovaného názvem „lehký“ oxid hořečnatý) a vedle toho též jako relativně hutný bílý prášek, známý jako „těžký“ oxid. Zatímco 5 gramů lehkého oxidu zaujímá objem 40 ml až 50 ml, zaujímá stejné hmotnostní množství těžkého oxidu pouze 10 - 20 ml.
Používá se ke korekcím kyselosti například u některých potravin, jako mazivo, zdroj hořčíku. Slouží jako neutralizátor pro mražené výrobky, při výrobě másla, kakaa, v konzervovaných potravinách. Pomáhá při výrobě tofu a konzervovaných potravin.
Vzniká spálením hořčíkové pásky. Oxid hořečnatý se vyskytuje ve směsi dalších oxidů, čistí se rekrystalizací ve vodě a následně se suší.
Oxid hořečnatý se považuje za bezpečný, lze jej použít jako zdroj hořčíku. Pro tuto látku nebyla stanovena žádná hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka) - u látky nejsou známé žádné vedlejší ani nepříznivé účinky na lidské zdraví.
V České republice (celé EU) smějí být používány v množství, které je nezbytné ke všem potravinám mimo výjimky dané zákonem (dětská výživa). V USA je tato látka povolena (GRAS látka). V Austrálii není používání této látky povoleno.
Více o výukové
aplikaci ZOF.
Otestujte svoji
nutriční gramotnost.
Podívejte se na naši
nabídku kurzů.
Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.