Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

E422 - Glycerol

Kategorie: Aditiva / Aditiva

E422 - Glycerol

Nutriční hodnoty (100 0):

Energie kcal

0 kcal

Energie kJ

0 kJ

Bílkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Glycerol je hygroskopická viskózní kapalina, bezbarvá, bez zápachu, sladké chuti. V přírodě ho nalezneme většinou vázaný, vzniká zde při kvašení různých přírodních látek, vyskytuje se např. ve víně. Je součástí molekuly tuků. Používá se jako sladidlo, rozpouštědlo apod. Průmyslově se vyrábí hydrolýzou rostlinného nebo živočišného oleje, při které vznikají mastné kyseliny a glycerol. Soli mastných kyselin se používají při výrobě mýdla a glycerol je z nich separován.

Glycerol a zdraví

Při běžných dávkách používaných v potravinách je považován za bezpečnou látku. V těle funguje jako přímý zdroj energie, neboť se přemění na glykogen (zásobárna energie). Ve větších dávkách může způsobovat:
- nevolnost,
- zvracení,
- průjmy,
- bolesti hlavy
- žízeň (dehydratace organismu) a pomatenost.

Na příjem většího množství glycerolu by si měli dát pozor především diabetici, lidé se srdečními poruchami nebo s poškozenými játry či ledvinami. V koncentrovaných roztocích je dráždivý, ale za normálních podmínek je netoxický, nedráždivý a neměl by způsobovat alergie. Při kontaktu se silně oxidujícími látkami jako oxid chromový, chlorečnan draselný nebo manganistan draselný může dojít k explozi.

Glycerol v potravinářství

Glycerol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky (nezvyšuje hladinu inzulinu v krvi), má stejnou kalorickou hodnotu jako cukr. Navíc nezpůsobuje tolik zubního kazu, čehož se využívá např. do žvýkaček. Díky těmto vlastnostem se používá do potravin jako náhražka cukru. Dále se využívá při výrobě masa a sýrů k ošetření povrchu, jako rozpouštědlo do alkoholických i nealkoholických nápojů, pekařských a uzenářských výrobků nebo jako zvlhčující látka k ošetření povrchu proti vysoušení cukrovinek, polev a strouhaného kokosu. Díky glycerolu mohou potraviny obsahovat velké množství vody, aniž by se kazily, protože voda vázaná na glycerol je nedostupná bakteriím.
Můžeme ho nalézt v:
- želatinových dezertech,
- ovocných koláčích,
- sušeném ovoci,
-  nízkokalorických výrobcích,
- likérech.

V ČR (celé EU) je použití glycerolu povoleno v nezbytném množství v potravinách kromě dětské výživy. V USA je používání také povoleno (GRAS látka).

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.