Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

E252 - Dusičnan draselný

Kategorie: Aditiva / Aditiva

E252 - Dusičnan draselný

Nutriční hodnoty (100 0):

Energie kcal

0 kcal

Energie kJ

0 kJ

Bílkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

E252 Dusičnan draselný (Ledek). Minerál, v přírodě na stěnách kamenů a skal. Získává se synteticky z odpadní rostlinné a živočišné hmoty a z anorganických sloučenin. Použití při výrobě střelného prachu, zábavní pyrotechniky, hnojiv. Dusičnany nejsou toxické, ale v těle se mohou přeměňovat na dusitany.  Lze ho vyrábět synteticky z anorganických sloučenin. Jedná se o bílý prášek snadno rozpustný ve vodě. Přirozeně se vyskytuje na stěnách kamenů a skal. 

Dusičnan draselný a zdraví

Dle dostupných zdrojů dusičnany nejsou toxické, ale přeměňují se na dusitany, které mají spoustu negativních účinků. U citlivých lidí může způsobit závratě, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, a kožní vyrážky. Dusičnany také zabraňují příjmu jódu, způsobují cyanózu. Dle výzkumů bylo zjištěno, že dusičnany vyvolávají rakovinotvorné účinky na myších při podání 0,3 mikrogramu na gram tělesné zvířecí váhy. Bylo také zjištěno vyvolání rakovinotvorných účinků na laboratorních zvířatech při podání nitrosaminů opakovaně jak v malých dávkách, tak i při podání jedné velké dávky. Nádory vzniklé u testovaných zvířat se vyvíjejí stejným způsobem jako lidské jaterní nádory. Nitrosaminy vyvolávají vznik rakoviny slinivky břišní u křečků, stejně jako u lidí. Dusičnany mohou způsobit smrt methemoglobinémií (tzn. odříznutí přístupu kyslíku do mozku), proto je používání dusičnanů kontrolováno a neměly by se používat často. Ke stanovení bezpečnosti dusičnanů je zapotřebí dokázat, že nitrosaminy nevznikají při výrobě premixů obsahujících tyto přídatné látky. 

Dusičnan draselný v potravinářství

Dusičnan draselný neboli ledek se používá jako stabilizátor barvy masa a konzervant působící proti šíření plísní a bakterií v mase, uzenině, salámech a slanině. 

Použití dusičnanů je omezeno, nicméně se používají do:
- uzenin,
- sušených, fermentovaných salámů,
- slaniny,
- rybích výrobků
- sýrů.

Hlavním zdrojem dusičnanů je pro člověka zelenina, voda a sušené maso. Přírozeně se dusičnany vyskytují v zelenině - špenátu, řepě, ředkvičkách, lilku, celeru, salátu, kaputě, listech tuřínu. Velký výskyt dusičnanů v zelenině je způsoben hnojením.

Do stravy se tento minerál dostává převážně vodou a konzumací zeleniny.

V ČR (celé EU) povoleno v masných výrobcích a konzervách, tvrdých a polotvrdých sýrech, sledích a šprotech. V USA je povolen.

 

 

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.