Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

E236 - Kyselina mravenčí

Kategorie: Aditiva / Aditiva

E236 - Kyselina mravenčí

Nutriční hodnoty (100 0):

Energie kcal

0 kcal

Energie kJ

0 kJ

Bílkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Jedná se o bezbarvou kapalinu s vysoce korozivními vlastnostmi a pronikavým zápachem. Přirozeně se vyskytuje v jablkách nebo v dalším ovoci, nebo v sekretu mravenců. Má konzervační účinky proti plísním a houbám. Vyrábí se oxidací metylalkoholu nebo hydrolýzou. Je vedlejším produktem při výrobě kyseliny octové.

Kyselina mravenčí a zdraví

Látka způsobovala rakovinu v případě ústního podání krysám, myším a křečkům v množství 39-49 mg/kg. Kyselina se v lidském těle dokonale vstřebává. Při pravidelném podávání člověku se neprojevily žádné toxické nežádoucí účinky. Zahraniční literatura (Eat Safe, Bill Statham) však uvádí možnost vzniku kardiovaskulárních, respiračních, zažívacích obtíží a také potíže s játry a ledvinami.

Kyselina mravenčí v potravinářství

Používá se jako odvápňovač a také jako konzervant zvířecího krmiva (siláže). Látka má schopnost léčit nemoc včel varroamilbe. V kosmetice má využití ve vlasových přípravcích nebo jako odstraňovač barev.

V ČR (celé EU) není používání kyseliny mravenčí v potravinách dovoleno. V Austrálii je látka také zakázána. V USA obdržela status GRAS (generally recognized as safe - tzn. látka je považována za bezpečnou) a je povolena.

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.