Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Badyán

Kategorie: Koření a ochucovadla / Koření

Badyán

Nutriční hodnoty (100 g):

Energie kcal

369 kcal

Energie kJ

1543 kJ

Bílkoviny

4.3 g

Sacharidy

51.4 g

Tuky

10 g

Vláknina

22.9 g

Hmotnostní poměry makroživin

Bílkoviny (4.3 g) Sacharidy (51.4 g) Tuky (10 g) Vláknina (22.9 g)

Energetické poměry makroživin

Bílkoviny (4.9 %) Sacharidy (58.3 %) Tuky (24.4 %) Vláknina (12.4 %)

Plody badyánu pochází z badyáníku pravého (Illicium verum), toto koření s hvězdicovitým tvarem je známé pod označením čínský anýz nebo hvězdicový anýz. Badyán má nasládlou kořeněnou chuť podobnou anýzu, ale více výraznější. Je nutné ho rozlišit od japonského badyánu, který je silně toxický. Koření je původem z jižní Číny a Vietnamu, ale pěstuje se také v Japonsku a na Filipínách.

Badyán a zdraví

Silice badyánu pozitivně působí na nervy. Antibakteriální účinky se využívají k léčbě astma a suchého kašle. Používá se také při nachlazení, kašli a bolesti svalů. Odvar působí močopudně. Díky účinné látce oseltamivir se stal přírodní surovinou na výrobu léku Tamiflu. V tradiční čínské medicíně se využívá k podpoře zdraví ženských pohlavních orgánů a pro kojící matky ke zvýšení sekrece mateřského mléka. Na východě se používá v boji proti kolice a revmatismu. 

Badyán v kuchyni

Koření se běžně používá v čínské, indonéské a vietnamské kuchyni při přípravě pokrmů z vepřového masa, kuřat a kačen, dále pak i do pokrmů z ryb a korýšů nebo do zeleninových jídel. Běžně se přidává do sladkého pečiva, povidel, kompotů, perníků, vánočního pečiva, žvýkaček a bonbónů. Ochucuje svařené víno a likéry.  

Kam dále?

Více o výukové
aplikaci ZOF.

Otestujte svoji
nutriční gramotnost.

Podívejte se na naši
nabídku kurzů.

Přečtěte si, jak naše kurzy
hodnotí absolventi.