Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Zelená káva

Zelená káva je druh kávy, který se získává z nepražených kávových zrn. Tento druh kávy je bohatý na antioxidanty a polyfenoly, které jsou známy svými prospěšnými účinky na lidské zdraví. Zelená káva také obsahuje chlorogenovou kyselinu, která může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a potlačit chuť k jídlu, což může být užitečné pro lidi, kteří se snaží zhubnout nebo udržet svou hmotnost.

Z hlediska výživy je zelená káva také dobrým zdrojem energie, protože obsahuje kofein. Kofein může pomoci zvýšit metabolismus a zlepšit fyzický výkon. Navíc, zelená káva může také pomoci zlepšit trávení a podporovat zdraví jater. Je důležité poznamenat, že ačkoli zelená káva má mnoho potenciálních zdravotních výhod, měla by být konzumována s mírou a jako součást vyvážené stravy.

Dobrý den,
mám dotaz k zelené kávě z nepražených bobů. Zaujala mě informace na obalu, kde se uvádí, že je ideální PO sportovním výkonu – to si nějak nedokážu vysvětlit, jaký benefit to může mít. Čekala bych spíše, že po sportovním výkonu potřebuji něco spíše uzemňujícího, relaxačního, než stimulantu. Může to mít tedy nějaký jiný benefit?
Děkuji

Zelená káva není pražená, její účinek se tak diametrálně liší. Obsahuje podstatně vyšší koncentrace (nejen) antioxidačních látek, v tomto směru se může jevit jako výhodné ji (případně extrakty z ní vyrobené, které mohou být prosty kofeinu) užívat po výkonu. Pokud ale obsahují kofein, buďte vůči takovým doporučením obezřetní, jsou silně kontraproduktivní (zdaleka ne všichni výrobci doplňků stravy vykazují schopnost prezentovat smysluplná doporučení, to je bohužel globální problém).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi