Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Zavádění příkrmů

Zavádění příkrmů je důležitým krokem v životě každého dítěte, který obvykle nastává mezi 4. až 6. měsícem věku. Tento proces znamená postupné přecházení z výhradního kojení nebo krmení kojeneckou výživou na konzumaci tuhých potravin. Zavádění příkrmů je klíčové pro další vývoj dítěte, neboť mu pomáhá rozvíjet motorické dovednosti, učí se novým chutím a texturám a zároveň se postupně připravuje na konzumaci běžné rodinné stravy.

Z hlediska zdraví a výživy je zavádění příkrmů nezbytné pro zajištění dostatečného příjmu živin, které kojenecká výživa nebo mateřské mléko samotné již nestačí pokrýt. To se týká zejména železa, zinku a vitaminů skupiny B. Důležité je také postupné zavádění různých druhů potravin, aby se dítě naučilo akceptovat různé chutě a aby se předešlo možnému vzniku alergií. Při zavádění příkrmů je třeba postupovat opatrně a sledovat reakce dítěte, aby se včas odhalily případné potravinové alergie nebo intolerance.

Dobrý den,
chci se zeptat na zavádění prvních příkrmů. Obecné doporučení (které uvádíte i na tomto webu) zní, po zeleninových příkrmech (v průběhu prvního měsíce přikmování) přejít na masozeleninové. Maso v četnosti 6x týdně, jednou nahradit žloutkem. Jelikož jsme teď v období prvních příkrmů, stále dokola si kladu otázku, jestli je to vzhledem k trávení vhodný model, na druhé straně si říkám, jestli snížením podílu masa nebude mít dítě nedostatek živin, minerálů k vývoji (zelenina je přece jen chudé jídlo, které nemůže nahradit mateřské mléko). A je bezpečné držet i malé miminka na vegetariánské stravě?
Děkuji

Tato doporučení jsou obecně platná, v moderní výživě jsou standardem. Budete-li hodnotit takto pravidelnou konzumaci masa z hlediska náročnosti trávení, je jasné, že se nebude jednat o vzor dokonalosti. V rámci přechodu na pevnou stravu je ale nezbytně nutné zajistit dostatek klíčových živin, v co nejlépe biologicky využitelné podobě a navíc v "bezpečné" formě (potraviny by neměly být rizikové ve vztahu k potravním intolerancím a alergiím, a současně by je měl být schopen trávicí trakt batolete bez větších potíží strávit). Tyto požadavky jsou tak ve svém významu mnohem důležitější, než faktor stravitelnosti.
Faktem je, že pod pojmem "maso" se skrývá nejen relativně malý podíl masa z teplokrevných živočichů, ale i možnost použít masokostní vývary, které jsou mnohem snadněji stravitelné (podmínkou je, aby obsahovaly dostatek bílkovin).
Aplikace vegetariánství v této fázi vývoje dítěte je silně nutričně i zdravotně riziková, buďte prosím opatrní na jakékoli takové experimenty. Budete-li snižovat podíl masa či jeho četnost, může se stát, že nezajistíte potřebné množství živin pro dítě. Na stranu druhou mějte na mysli, že se jedná o stravovací model, není podmínkou jej slepě následovat (na stranu další ale budete obtížně hledat nutričně optimálnější cestu).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi