Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Záporná energetická bilance

Záporná energetická bilance znamená, že tělo spotřebuje více energie, než kolik jí přijme prostřednictvím stravy a nápojů. Tento stav je často cíleně vyhledáván lidmi, kteří se snaží zhubnout, protože tělo začne využívat uložené tukové zásoby jako zdroj energie, což vede ke snížení tělesné hmotnosti.

Nicméně, pokud je záporná energetická bilance dlouhodobá a extrémní, může to vést k podvýživě a dalším zdravotním problémům. Tělo může začít využívat svalovou tkáň jako zdroj energie, což vede k úbytku svalové hmoty. Dlouhodobý nedostatek energie může také způsobit únavu, sníženou imunitu, poruchy menstruačního cyklu u žen a další zdravotní problémy. Proto je důležité, aby byla záporná energetická bilance vždy pod dohledem odborníka a byla vyvážená.

Dobrý den,
dostanu se do záporné energetické bilance jen tím,že zvýšim pohybovou aktivitu?
Děkuji.

Samozřejmě, je to v podstatě nejúčinnější způsob, jak udržovat energetickou bilanci v záporných číslech. Na rozdíl od přísné kontroly kvality jídelníčku je fyzická aktivita jednodušší a současně i efektivnější cestou, jak změnit poměry příjmu a výdeje energie. Výhodou je mj. i fakt, že fyzická zátěž zvyšuje aktivitu svalového metabolismu, díky tomu svalová tkáň spaluje větší množství energie i v klidové fázi.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi