Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Únavová zlomenina

Únavová zlomenina je typ zlomeniny kosti, která je způsobena opakovaným namáháním nebo přetížením, nikoli jednorázovým nárazem nebo úrazem. Tento druh zlomeniny je častý u sportovců, vojáků nebo lidí, kteří se pravidelně věnují fyzicky náročným aktivitám. Únavové zlomeniny se nejčastěji vyskytují v dolních končetinách, zejména v kostech nohou a chodidel.

Z hlediska zdraví a výživy je důležité si uvědomit, že dostatečný přísun živin je klíčový pro udržení silných a zdravých kostí. Nedostatek vápníku a vitamínu D může zvýšit riziko vzniku únavových zlomenin, protože tyto živiny jsou nezbytné pro tvorbu a udržení kostní hmoty. Kromě toho, dehydratace může zvýšit riziko únavových zlomenin, protože může vést k únavě svalů, což může zvýšit tlak na kosti. Proto je důležité dodržovat vyváženou stravu a dostatečně se hydratovat, zejména při vykonávání fyzické aktivity.

Dobrý den,
zajímalo by mně, jak se dá stravou a vhodnou suplementací podpořit shojení únavové zlomeniny prstu? Jde o výkonnostní 11-letou sportovní lezkyni a gymnastku v jedné osobě.
Předem moc děkuji za nasměřování.

U sportovců jsou tyto situace bohužel stále častější, převažují u ženské populace. Příčinou jejich vzniku je kombinace přetížení organismu (přetrénování) s nedostatečnou výživou (nejčastějí deficit bílkovin, nedostatek vápníku s hořčíkem, občas i přebytek fosforu z colových nápojů). V dospívání a na začátku dospělosti do celého procesu výrazně vstupuje faktor užívání hormonální antikoncepce. Připravte se na to, že řešení situace je zdlouhavé - řádově v měsících. Stravu upravte následovně:
1. Energetická bilance by neměla být záporná (je třeba se vyhnout převažujícím katabolickým stavům).
2. Bílkoviny kolem 2 g / 1 kg hmotnosti.
3. Vápník by neměl klesnout pod 800 mg za den (cilte kolem 1000 mg).
4. Sledujte poměr Ca:Mg (cca 3:1).
5. Sledujte poměr Ca:P (minimálně 1,5:1).
6. Tělo udržujte v pohybu kvůli metabolickým pochodům, ale vyvarujte se jakéhokoli zatěžování postižené části.
7. Kontrolujte příjem vlákniny - nad 20 g denně.
8. Z doplňků pomůže konjugovaná kyselina linolová.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi