Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Tvrdé sýry

Tvrdé sýry jsou významným zdrojem bílkovin, vápníku a fosforu, které jsou nezbytné pro zdraví kostí a zubů. Obsahují také vitamíny A, D, E a K. Tvrdé sýry, jako je cheddar, gouda nebo parmezán, jsou také bohaté na esenciální aminokyseliny, které tělo potřebuje pro různé funkce, včetně růstu a opravy tkání. Některé tvrdé sýry, jako je švýcarský sýr, mohou také obsahovat probiotika, která podporují zdraví střev.

Nicméně, tvrdé sýry mohou být také vysoké na nasycených tucích a soli, což může přispět k vysokému krevnímu tlaku a riziku srdečních chorob, pokud jsou konzumovány v nadměrném množství. Některé tvrdé sýry mohou také obsahovat vysoké množství cholesterolu. Proto by měly být konzumovány s mírou jako součást vyvážené stravy.

Dobrý den,
z jakého důvodu je potřeba se vyhýbat u batolat do 12měsíců vnitřnostem a tvrdým sýrům coby zdrojům tuků?
Děkuji.

Tvrdé sýry obsahují vysokou koncentraci soli, současně jsou i zdrojem příliš vysokého množství bílkovin - obě složky jsou pro tuto věkovou kategorii dětí příliš zatěžující.
Vnitřnosti jsou potenciálním zdrojem zdravotně rizikových látek (toxiny), z nutričního hlediska pak koncentrují velké množství některých živin (vitamíny B komplexu, vitamíny A a D...).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi